detoks kürü

Ağır Metallerden Kurtulmak İçin Detoks Kürü

BİTKİSEL TEDAVİ, SAĞLIK TAVSİYELERİ

Musluk suları, dip balıkları, diş dolguları, hava kirliliği ve bunun gibi pek çok faktör günlük yaşantımızda bol miktarda ağır metale maruz kalmamıza yol açıyor. Ağır metaller bizi zehirliyor ve kronik halsizlik, eklem ağrıları, kansızlık gibi pek çok soruna neden oluyor. Doktor ve aynı zamanda fitoterapi uzmanı Ümit Aktaş, sağlıklı kişilere ağır metalleri vücuttan atmaları için her 3 ayda bir 1 hafta detoks kürü uygulamayı öneriyor. Detoks kürü için katı meyve sıcakacağınızın olması şart; çünkü bu kürde sebze sularından oluşan bir içecek hazırlanıyor. ABD’de juicing olarak bilinen bu yöntem Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşmaya başladı.

Detoks kürü için aşağıdaki malzemeler gerekiyor:

  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 adet küçük boy kırmızı pancar
  • 10 sap taze ıspanak
  • 7 sap maydanoz
  • 4 sap taze fesleğen
  • 1 kereviz sapı
  • 1 portakal
  • 2 parmak büyüklüğünde taze zencefil
  • 1 limon
  • 1 fincan içme suyu

Bütün bu malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirip, içeceğinizi her gün taze olarak hazırlayın. Yukarıdaki malzemeleri birleştirince yaklaşık 2 bardak içecek elde edeceksiniz. Artan içeceği cam bardakta ağzını kapatarak buzdolabında bir kaç gün saklayabilirsiniz; fakat hazırladıktan hemen sonra tüketmek, içindeki vitaminlerin kaybolmaması açısından daha sağlıklıdır.

Detoks Esnasında Yaşanabilecek Etkiler:

Herkes bu detoks esnasında eski yaşam tarzına bağlı olarak farklı etkiler yaşamaktadır. Detoks haftasında halsizlik, baş dönmesi, ishal, kabızlık, sivilce, burun akması, bulantı gibi çeşitli etkiler ortaya çıkabilir. Bu detoks bir çeşit zaman makinesi gibidir. Eski problemlerinizi ve hastalıklarınızı bir süreliğine, daha az şiddette, tekrar geri getirebilir. Örneğin eskiden sigara içtiyseniz ağzınıza sigara tadı gelebilir ve ağzınızın tadı bir süreliğine bozulabilir. Ayrıca kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz. Ama bunlar aslında iyileşme belirtileridir. Bu tarz belirtilerin yaşanması hücrelerinizdeki atık maddelerin söküldüğünü gösteriyor.

Detoks kürünün yan etkileri ilk gün daha belirginken; sonraki günlerde azalma gösterecektir. Mide bulantınız olursa zencefil çayı içmek iyi gelebilir. Öte yandan kür esnasında çok az yan etki yaşayan hatta hiçbir yan etki yaşamayanlar da vardır. Eğer belirtiler baş edemeyeceğiniz kadar fazlaysa, bir süre çiğ meyve sebzelerle beslenip kendinizi biraz alıştırdıktan sonra, kürü tekrar deneyebilirsiniz.

Detoksun sonunda çok daha hafiflemiş ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Kaynaklar: linkÜmit Aktaş – Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi

Bitkisel çözümleri özellikle hamilelerde, çocuklarda, yaşlılarda ve ağır hastalığı olanlarda doktora danışmadan kullanmayınız. Bitkilerin ilaçlarla etkileşime girebildiğini, uzun süreli ya da yüksek dozlu kullanımlarda organlara zarar verebileceğini unutmayınız. Yan etkiyle karşılaşırsanız bitkisel uygulamaları bırakınız.

Bir cevap yazın