buteyko tekniğiyle

Buteyko Tekniğiyle Karbondioksit Toleransınızı Ölçün

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Buteyko Tekniği, vücudunuzun karbondioksit toleransını tespit etmeye yardımcı olacak basit bir testtir. Bu testi kolaylıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Sadece, yanınızda saniyeleri takip edebileceğiniz bir saat ya da kronometre bulunmalı.

Buteyko, akciğerlerdeki karbondioksit seviyesinin normal solunum sırasındaki nefes tutma yeteneğinizle ilişkili olduğunu keşfetti. Eğer karbondioksit toleransınız düşükse bu ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor ve fiziksel egzersizde dayanıksızlığa yol açıyor. Karbondioksit toleransı düşük olan kişiler gündelik yaşamında ve egzersiz sırasında sıklıkla ağızdan nefes alma eğilimi gösterirler ve bu nefes şekli vücut için zararlıdır; her zaman burundan nefes alıp vermek gerekir.

Eğer karbondioksit toleransınızın ne durumda olduğunu merak ediyorsanız Buteyko tekniğini uygulayarak bunu hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın:

    • Bacak bacak üstüne atmadan, düz bir şekilde oturun. Rahat ve düzenli nefes alın.
    • Burnunuzdan küçük ve sessiz bir nefes alıp verin. Nefes alıp verdikten sonra hava girmesini önlemek için burnunuzu sıkıştırın.
    • Kronometreyi başlatın ya da saatin saniyelerini gözünüzle takip edin. Nefes almak için ilk kesin arzuyu hissedene kadar nefesinizi tutun.
    • Nefes almak için ilk kesin dürtüyü hissettiğinizde, nefes almaya başlayın ve zamanı not edin. Nefes alma dürtüsü, solunum kaslarınızın istemsiz hareketi şeklinde olabilir veya karnınız ya da boğazınız kasılabilir.

Ölçtüğünüz zamana “kontrollü duraklatma” (KD) denmektedir ve vücudunuzun karbondioksit toleransını yansıtır. Kısa kontrol duraklama zamanları, Karbondioksite (CO2) ve kronik olarak tüketilen CO2 seviyelerine düşük tolerans anlamına gelmektedir. KD sürenizin değerlendirmesi için kriterler şunlardır:

KD 40 – 60 saniye: Normal, sağlıklı bir solunumu; mükemmel bir fiziksel dayanıklılığı gösterir.
KD 20 ila 40 saniye: Hafif solunum yetmezliği, fiziksel egzersize karşı ılımlı tolerans olduğunu gösterir. Gelecekteki sağlık sorunları potansiyeli olduğuna işaret eder (çoğu insan bu kategoriye girer).
KD 10 ila 20 saniye: Belirgin solunum yetmezliği ve fiziksel egzersize karşı zayıf toleransı gösterir; Burundan nefes antrenmanı ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilir (Düzeltilmesi gereken muhtemel şeyler: beslenme, kilo, stres, alkol, vs.).
KD 10 saniyenin altında: Ciddi nefes alma yetersizliği, çok düşük egzersiz toleransı ve kronik sağlık sorunlarına işaret eder.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Egzersizi Nasıl Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirirsiniz?

Bir yanıt yazın