Elektronik Cihazların Zararlı Etkilerinden Kurtulmanın Yolları

Elektronik Cihazların Zararlı Etkilerinden Kurtulmanın Yolları

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Cep telefonu, mikrodalga fırın ve Wi-Fi modem gibi gündelik hayatımızda bolca kullandığımız elektronik cihazlar, maalesef çevremizde elektromanyetik alanlar yaratmaktadır. Bu elektromanyetik alanlara çok fazla maruz kalmak çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Günlük yaşantımızda çeşitli düzenlemeler yaparak elektromanyetik alanların zararlı etkilerini minimuma indirebiliriz.

Elektromanyetik Alanların Getirdiği Sağlık Sorunları

Elektromanyetik alan (EMF) hücre membranındaki voltaj-girişli kalsiyum kanallarını (VGCC) etkinleştirmekte ve bu kanallar etkinleştiğinde hücrelere büyük miktarda kalsiyum akını meydana gelmektedir. Bu nedenle elektromanyetik alanlara maruz kalındığında hücre içi kalsiyumda artış görülmektedir.

VGCC’nin etkinleşmesi özellikle beyin, kalp, sinir sistemi, retina ve üreme organları hücrelerini etkilemekte; anksiyete, depresyon, otizm, alzheimer, kalp ritm bozukluğu, çarpıntı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle özellikle kalp ve beyin kaynaklı sorunları olanlar elektromanyetik alan maruziyetini sınırlandırmayı mutlaka göz önüne almalıdırlar. EMF üreme organlarını da etkilediği için kadınların sütyen içinde cep telefonu taşıması meme kanseri için bir risk oluşturmaktadır. Ayrıca laptop ve cep telefonunu kasık bölgesine yakın tutmak kısırlık riskini arttırmakta, sperm canlılığını %9 oranında yok etmektedir.

Elektronik Cihazların Zararlı Etkilerinden Kurtulmanın Yolları

EMF maruziyetini azaltmak için hayat tarzınızda yapabileceğiniz bir kaç değişiklik var:

1-Cep telefonunuzu vücudunuzla direkt temas edecek şekilde taşımak yerine, bir çanta içinde taşıyın. Kullanmadığınız zaman uçak moduna alın ya da kapatın.

2-Gece yatarken ve kullanmadığınızda Wi-Fi’yi kapatın. Hatta kablosuz interneti kablolu internet ile değiştirirseniz daha iyi olur.

3-Laptop’unuzu kucağınızda değil masada kullanın.

4-Kablosuz bebek monitörü, klavye, fare gibi cihazları kablolusu ile değiştirin.

5-Telefonu mümkün olduğunca vücudunuzdan uzak tutun, konuşurken kulaklık ya da telefon hoparlörü kullanın.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Cep Telefonlarının Sağlığa Olan 5 Zararı

Akıllı Telefon Kullanımının Olumsuz Etkilerini 7 Adımda Azaltın

Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı Anksiyete, Yalnızlık ve Depresyon ile İlişkili Bulundu

Telefon Bağımlılığı İlişkilerinize Zarar Veriyor

Bir yanıt yazın