Akıllı Telefon Kullanımının Olumsuz Etkilerini 7 Adımda Azaltın

Akıllı Telefon Kullanımının Olumsuz Etkilerini 7 Adımda Azaltın

RUH SAĞLIĞI

Akıllı telefon kullanımının olumsuz etkilerini en aza indirmek ister misiniz? Cevabınız evetse, aşağıdaki 7 maddeyi uygulamak işinizi kolaylaştıracak.

1. Eskiye dönün: Akıllı telefonlara ne kadar çok işimiz düşerse, kullanmayı azaltmamız o kadar zor olur. Bu nedenle telefonun görevlerini tekrar düşünün. Örneğin, sabah alarm olarak telefonunuzu kullanıyorsanız, aslında alarmlı bir saatle de uyanabileceğini hatırlayın; ya da notlarınızı telefonda tutuyorsanız tekrar kağıt kaleme dönüş yapmayı düşünebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu sadece onunla yapabileceğiniz şeyler için kullanmaya çalışın.

2. Kendinizi disipline edin: Sabah ilk iş olarak telefonu eline alanlardansanız, bunu yapmamaya çalışın. Ayrıca gün içinde de telefonunuzu daha az kontrol etmeye çalışın. Telefon kullanma sıklığınız azaldığında, her bildirimde telefona koşmamaya başlayacaksınız ve endişe düzeyiniz azalacak.

3. Beklentileri ayarlayın: Dr. Karla Klein Murdock, kültürümüzün 24 saat ulaşılabilir olmayı gerektirdiğini söylüyor ve bunun çok büyük bir psikolojik yük olduğunu belirtiyor. Bu nedenle ailenizin ve arkadaşlarınızın çağrılarına anında cevap vermeye çalışmayı bırakabilirsiniz. Gerekirse sizden hemen cevap beklememeleri konusunda yakınlarınızla konuşun.

4. Sessize alın: Gereksiz bildirimleri telefon ayarlarından sessize alarak, bu bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını ve sizi strese sokmasını engelleyebilirsiniz. En kısa sürede gereksiz bildirimleri sessize almaya çalışın.

5. Uykunuzu koruyun: Telefonunuzu gece geç saatlerde kullanmayın. Eğer kullanmanız gerekiyorsa, o zaman ekran parlaklığını azaltarak kullanın. Yatma zamanı geldiğinde telefonunuzu kapatıp başka bir odaya yerleştirin. Böylece telefonun yaydığı radyasyondan kendinizi korumuş olursunuz.

6. Aktif olun: Sosyal medya sitelerinde dolaşırken, başkalarının gönderilerini sadece okumak yerine daha aktif olup yorum yapın ya da kendi içeriklerinizi yayınlayın. Sadece başkalarının gönderilerini okumak, sizi pasifleştirerek stres düzeyinizi arttırabilir.

7. Araba kullanırken telefondan uzak durun: Araba sürerken cep telefonu kullanmak nedeniyle her yıl pek çok kaza gerçekleşiyor. Bu nedenle araba kullanırken telefonunuzu erişemeyeceğiniz bir yere koyun.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Cep Telefonlarının Sağlığa Olan 5 Zararı

Telefon Bağımlılığı İlişkilerinize Zarar Veriyor

Sık Selfie Çekenler Kendilerini Olduğundan Daha Çekici Zannediyor!

Bir yanıt yazın