Anksiyeteniz Gluten Hassasiyeti ile İlişkili Olabilir

Anksiyetenizi Gluten Hassasiyeti Tetikliyor Olabilir

RUH SAĞLIĞI, SAĞLIK TAVSİYELERİ

Anksiyete, hem çölyak hastalığında hem de gluten hassasiyeti ya da intoleransında oldukça sık görülen bir semptomdur. Bu hastalıklara sahip yeni tanı konmuş pek çok kişi, hem anksiyete hem depresyon sorunu yaşadığını bildirmektedir. Çölyak hastalığı teşhisi konan kişilerde, besin maddelerinin emilimini engelleyen bir bağırsak hasarı olduğu için, besin eksikliğine bağlı anksiyete ortaya çıkması mümkündür. Ama çölyak olmayan, sadece gluten hassasiyetine sahip olan kişiler, aynı bağırsak hasarından muzdarip olmamalarına rağmen yine de yüksek anksiyete düzeyi bildirmektedir.

Małgorzata Urban-Kowalczyk başkanlığında toplanan bir grup Polonyalı araştırmacı, geçtiğimiz günlerde anksiyete belirtilerinin altta yatan gizli nedenlerini tespit etmeyi amaçlayan ve bu belirtilerin diyette belirli değişikliklerle tedavi edilip edilemeyeceğinin araştıran bir çalışma yürüttü. Araştırmacılar özellikle, glutensiz diyetin anksiyete sorunu yaşayan bireyler üzerindeki etkilerini incelemeye çalıştı. Sonuçlar hem şaşırtıcı hem de ümit vericiydi.

Anksiyete ve Depresyonun Olası Nedeni Olarak Çölyak Hastalığı

Gluteni sindirememe olarak bilinen çölyak hastalığının semptomları: diyare, dispepsi, hazımsızlık ve anemidir. Buna ek olarak, çölyak hastalığının semptomları arasında “nonklasik” hastalıklar olarak da bilinen, beyin atrofisi, epilepsi, depresyon ve anksiyete de vardır. Çölyak hastalığı olan kişiler için bilinen tek tedavi yöntemi, glutensiz bir hayata geçmektir.

Malgorzata’nın araştırma grubu, glutensiz diyete geçmenin, geleneksel tedavilerin etkili olmadığı hastalarda anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltıp azaltmayacağını belirlemeye çalıştı.

Hastalarda Tedavi Edilemez Anksiyete Belirtileri

Araştırmacı ekip öncelikle, depresyon ve anksiyete sorunu yaşayan 39 yaşındaki bir kadının tıbbi geçmişini derinlemesine inceledi. Kadın, anemiden başka ciddi fiziksel rahatsızlık bildirmemiş ve tipik semptomlardan hiçbirini göstermediği için çölyak hastalığı tanısı almamıştı. Hasta, yıllarca anksiyete ve depresyon nedeniyle tedavi görmüş, çeşitli ilaçlarla ve psikiyatri koğuşuna kabul edilme ile sonuçlanan çeşitli tedavilere başvurmuştu. Bu tedavilerin hiçbiri, hastanın anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifletmemişti.

Depresyon ve Anksiyetesi Olan Hastalarda Glutensiz Diyet Uygulaması

Çalışmanın başlatılması üzerine hastaya glutensiz diyet ve demir takviyesi uygulandı. Hastanın kan sayımları, mental durumu ve mental aktivitesi çalışmanın başında ve sonunda kaydedildi. Araştırmacılar, hastanın kan değerlerinin tedavi ile dengelendiğini ve üç ay boyunca uygulanan glutensiz beslenmenin ardından ruhsal durumunun normalleştiğini tespit ettiler. Hastada, önceden tedavi edilemeyen anksiyete ve depresyon semptomları tamamen ortadan kalkmıştı ve hasta, stabil mental durumun bir göstergesi olan normal günlük işlevsellik ve kişilerarası ilişkiler bildirmekteydi.

Bu çalışma sadece tek bir hastanın incelemesine dayandığı için, herkeste aynı etkiyi yaratıp yaratmayacağı şimdilik bilinmiyor. Fakat gluten hassasiyeti durumunda, glutensiz diyetin anksiyete semptomlarını azalttığı öne süren başka çalışmalar da var.

Her ne kadar anksiyete ve depresyonda psikolojik etkiler baş rolü oynasa da, gluten hassasiyetinin durumu daha da kötüleştirebileceğini ya da tetikleyebileceğini göz önünde bulundurarak, bir türlü iyileşmeyen anksiyete ve depresyon durumlarında glutensiz diyeti denemek belki iyi bir seçenek olabilir.

 

Kaynak: link1, link2

 

Şunlara da bir göz atın:

Gluten Hassasiyetiniz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Anksiyete Bozukluğunuz Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir yanıt yazın