Hamilelikte Yaptıklarınız

Hamilelikte Yaptıklarınız Çocuğunuzun Gelecekteki Sağlığını Belirliyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Hamilelikte yaptıklarınız gelecek yıllarda bebeğinizin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Araştırmacılar, karmaşık insan genetiğini ve bu genlerden hangilerinin gelecek nesillere uzanacağını yeni yeni anlamaya başladı. Hem anne hem de babanın genetik materyali, çocuğun ilerleyen yaşlarda obezite yaşayıp yaşamayacağı gibi önemli konularda büyük etki gösteriyor. Bilim insanları her sene bu konularla ilgili yeni bilgiler keşfetmeye devam ediyorlar.

Yeni bir araştırma, bebeğiniz normal kiloda doğsa bile, hamilelikte kilo alımının çocuğun gelecekteki kilosu üzerinde etkili olduğunu öne sürmektedir. Ek olarak, hamilelik sürecinde yapay tatlandırıcı tüketmenin de çocuğun gelecekteki kilosunu etkileyebileceği gösterilmiştir. Yani hamilelikte yapılanlar çocuğu hayatı boyunca takip ediyor.

 

Hamilelik Sürecinde Yapay Tatlandırıcılar Tüketmek Çocuğun Gelecekteki Kilosunu Etkileyebilir

Yapay tatlandırıcıların kullanımı son 10 yılda ciddi biçimde arttı. 1991 ve 2007 yılları arası yapay tatlandırıcı kullanımı 2 katına çıktı. Bunun üzerine yapay tatlandırıcıların etkileriyle ilgili araştırmalar yapılmaya başlandı. Manitoba Üniversitesi’nde Dr. Meghan Azad tarafından yürütülen bir araştırma, annelerin yapay tatlandırıcıyla tatlandırılmış diyet soda içmesi ile bebeğin doğumdan 1 yıl sonraki vücut kitle indeksi arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Araştırmaya 3000 kadın katıldı ve her gün tatlandırıcılı diyet soda içmenin, çocuk 1 yaşına geldiğinde fazla kilolu olma riskini 3 kat arttırdığı ortaya çıktı. Buna karşın, normal beyaz şekerle tatlandırılmış soda tüketiminde böyle bir ilişki bulunmadı. Ayrıca annenin kilosu, beslenme kalitesi ve toplam kalori alımı alımı gibi diğer obezite risk faktörleri de bebeğin obezite riski ile ilişkili bulunmadı.

 

Aspartam’ın Vücut Üzerindeki Etkisi

İçeceklerde, tatlandırıcı olarak genellikle aspartam kullanılmaktadır. Kimyager James Schlatter aspartamı, ülseri tedavi edecek bir ilaç üzerinde çalışırken kazayla keşfetmiştir.

Aspartam iştah ve kilo alımında etkilidir. Diğer yapay tatlandırıcılar gibi aspartam da, iştahınızı uyararak karbonhidrat isteğinizi arttırır ve vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına neden olur. Ayrıca aspartam, düşük dozda bile alınsa, bağırsağınızdaki mikrobiyomları da etkiler ve insülin duyarlılığınızı değiştirir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Hiperaktiviteyi Önleyebilir

Planlanmamış Hamilelik Depresyon Riskini Arttırıyor

Bir yanıt yazın