Hava Kirliliği Kalp Hastalıklarını Tetikliyor Olabilir mi?

Hava Kirliliği Kalp Hastalıklarını Tetikliyor Olabilir mi?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bilim adamları, kirli havadaki parçacıkların, akciğerlerin koruyucu filtre sisteminden geçip vücudun derinliklerinde kalabileceğini öne sürüyor ve bu parçacıkların zamanla kişinin kan damarlarında birikip kalp rahatsızlığı riskini arttırabileceğini söylüyor. Yani hava kirliliği sağlığımız üzerinde düşündüğümüzden daha somut etkilere sahip.

Edinburg Üniversitesi ve Hollanda’daki üniversitelerden bazı araştırmacılar, kalp rahatsızlığı ve felç gibi hastalıklar ile hava kirliliği arasındaki bağlantıyı incelemek için bir çalışma başlattı. Bu çalışmada dizel egzoz dumanlarında bulunanlara benzer boyutta, çok küçük altın tozları kullanıldı. Araştırmacılar, 14 sağlıklı gönüllüden, iki saat boyunca egzersiz yaparken altın tozu içeren havada nefes almalarını istedi. Bir gün sonra, altın nanoparçacıklarının çoğunun katılımcıların kan dolaşımına girdiği tespit edildi ve bazı katılımcılarda bu parçacıklar, üç ay sonra hala idrarlarından tespit edilebiliyordu. Bilim insanları, kirli havadaki nanopartiküllerin de vücutta benzer bir etki yapma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Dr. Nicholas Mills şunları söyledi: “Nefes aldığımız havadaki nanoparçacıkların akciğerlerden kaçıp vücuda girebileceğinden hep şüpheliydik, ancak bugüne kadar hiçbir delilimiz yoktu. Dolayısıyla bu bulgu insan sağlığı için büyük bir önem taşıyor. Şimdi artık dikkatimizi emisyonları azaltmaya ve havadaki nanopartiküllerden korunmaya vermeliyiz.” Birmingham Üniversitesi’nden Dr Zongbo Shi da, bu çalışmanın açık bir şekilde nanoparçacıkların vücuttaki organlara girdiğini kanıtladığını ve bu sayede hava kirliliği ile ciddi sağlık sorunları arasındaki merak edilen ilişkiyi ortaya koyduğunu açıkladı.

Hava kirliliği ile kalp-akciğer sorunları arasında bir ilişki olduğunu öne süren pek çok teori olmasına karşın; bu güne dek bu ilişkinin nasıl olduğu tam anlaşılamamıştı. Bu çalışmayla birlikte hava kirliliğinin vücutta nasıl bir etki yarattığı anlaşılmış oldu. Avrupa’nın kirli şehirlerinde kirlilik önleme maskeleri gittikçe daha da yayılıyor. Umarız yakın gelecekte hepimiz maskelerle gezmek zorunda kalmadan havayı ve çevreyi kirletmeyen bir düzen kurmayı başarırız.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

B Vitaminleri Hava Kirliliğine Karşı Koruyucu Olabilir

Kokulu Mumlar Evin Havasını Kirletiyor!

Kirli Bölgelerde Yaşayan Kadınlarda Meme Kanseri Riski Daha Fazla

Ağır Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Bir yanıt yazın