Kirli Bölgelerde Yaşayan Kadınlarda Meme Kanseri Riski Daha Fazla

Kirli Bölgelerde Yaşayan Kadınlarda Meme Kanseri Riski Daha Fazla

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bazı çevresel unsurların kanser riskini artırdığını pek çok kişi tahmin ediyor ama hava kirliliğinin meme kanseri ile ilişkili olduğunu bilen çok az kişi var. Göğüs Kanseri Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmaya göre, yüksek hava kirliliğine sahip bölgelerde yaşayan kadınların göğüs yoğunluğu riski, temiz bölgelerde yaşayan kadınlara oranla daha fazla. Havadaki her birim ince parçacık artışı göğüs yoğunluğuna sahip olma riskini yüzde 4 arttırıyor; bu nedenle meme kanseri riski de artıyor.

Medikal Xpress’in araştırmacısı Dr. Lusine Yaghjyan, ince parçacık konsantrasyonu maruziyeti ile meme yoğunluğu arasında pozitif bir ilişki bulunduğunu; buna karşın ozon maruziyeti ile meme yoğunluğu arasında negatif bir ilişki bulunduğunu belirtti. Dr. Lusine Yaghjyan, bunun ilginç bir sonuç olduğunu, kadınlarda göğüs yoğunluğunun azalmasını sağlayacak her türlü biyolojik mekanizmanın detaylı bir şekilde ele alınması gerektiğini söylüyor.

Yoğun göğüslerde, ortalama bir göğüsten daha az yağlı doku vardır ve yağsız doku ile süt bezi dokusu miktarı yüksektir. Şimdiye kadar bu özelliklerin tamamen kalıtsal olduğu düşünülüyordu ama yeni araştırma, çevresel faktörlerin de bu duruma neden olabileceğini söylüyor. Yoğun göğüslerde kanser gelişme olasılığı 6 kat fazla ve mamogramlar yoğun göğüslerin fotoğrafını çekmekte zorlandığı için varolan kanserin tespit edilmesi de zorlaşıyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı Sizi Meme Kanserinden Koruyabilir

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Bir yanıt yazın