B Vitaminleri Hava Kirliliğine Karşı Koruyucu Olabilir

B Vitaminleri Hava Kirliliğine Karşı Koruyucu Olabilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

B vitaminlerinin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Araştırmacılar son zamanlarda B vitaminlerinin beyin sağlığı da dahil olmak üzere, genel sağlığımıza çok büyük katkıları olduğunu keşfetti. Örneğin B6, B8 ve B12 vitaminleri, ilaçla birlikte kullanıldığında şizofreni ile ilişkili semptomları, tek başına ilaç kullanımına oranla önemli ölçüde azaltıyor. Yüksek dozda B3 vitamininin (niasin) de bir başka etkili tedavi yöntemi olabileceği düşünülüyor.

Araştırmalara göre B3 vitamini dikkat eksikliği, psikoz, anksiyete, depresyon ve obsesif kompulsif bozuklukları tedavi ediyor; B6, B9 (folat/folik asit) ve B12 vitaminleri ise, zihinsel fonksiyon azlığı ve Alzheimer gibi daha ciddi demansları önlemeye yardımcı oluyor.

B vitaminlerinin sağlığa olan katkısı bunlarla sınırlı değil. Folik asit, vitamin B6 ve vitamin B12 içeren bir vitamin takviyesinin kullanıldığı çalışmada araştırmacılar, yüksek dozda B vitamini alımının, ince tanecikli hava kirliliğinin yol açtığı hasarı tamamen ortadan kaldırabileceğini ortaya koydu.

Mutivitamin kullanmak, B vitamini almak için pratik bir yol olarak düşünülebilir; ancak yukarıda bahsedilen bazı çalışmalarda, sıradan bir vitamin takviyesinde bulunmayacak kadar yüksek dozda B vitamini kullanıldığını belirtmek gerek. Ayrıca B vitamini düzeyinizi yüksek tutmak için vitamin takviyesi kullanmanız yeterince etkili olmayacaktır; çünkü takviye yoluyla aldığınız B vitaminlerinin tamamını vücudunuzun emmesi mümkün değildir. Dolayısıyla et, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri ve deniz balıkları (çiftlik değil) gibi B vitamini içeren gıdaları mutlaka tüketmeniz gerek.

 

B Vitaminleri Hangi Gıdalarda Bulunur?

B6 vitamini: hindi, sığır eti, avokado ve ıspanakta bulunur.

B9 vitamini: taze çiğ organik yeşil yapraklı sebzelerde; brokoli, kuşkonmaz, ıspanak ve turpgillerin yeşilliklerinde bulunur.

B12 vitamini: kuzu, sığır eti ve sığır karaciğeri; balık, somon, karides gibi deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Cep Telefonlarının Sağlığa Olan 5 Zararı

Kanserden Korunmanızı Sağlayacak 5 Yaşam Tarzı Önerisi

Makyaj Malzemeleri Kansere Neden Olur Mu?

Kanser Tamamen İnsan Yapımı Bir Hastalık

Bir yanıt yazın