Doğa İle Bağ Kurmanın 6 Yolu

Doğa İle Bağ Kurmanın 6 Yolu

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Pek çok araştırma doğanın anksiyeteyi azalttığını ortaya koyuyor. Üstelik bu etki sadece doğada vakit geçirmekle değil; doğa ile bir bağ hissetmekle de oluşuyor.

Doğanın insanlar üzerindeki etkisini anlamak amacıyla Avustralya Teknoloji Üniversitesi ile İngiltere Manchester Metropolitan Üniverstesi’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmada, insanlara doğanın onlara ne ifade ettiği soruldu. Verilen cevaplar 6 ana başlıkta toplanıyordu:

1. Gevşeme: Araştırmaya katılanlar doğanın onlara gevşeme hissi verdiğini ve stresten arınmalarına yardımcı olduğunu belirtti. Doğa aynı zamanda onlarda barış ve huzur duyguları da uyandırıyordu. Bazı katılımcılar doğanın yenilenme hissi yarattığını; güven ve tatmin verdiğini de söyledi.

2. Özgürlük: Katılımcılar doğada, kent yaşantısından uzaklaşıldığını ve bunun bir özgürlük duygusu yarattığını ifade ettiler.

3. Keyif: Doğadaki varlıkların kişiye bir zevk, sevinç, mutluluk ve memnuniyet hissi verdiği belirtildi.

4. Bağlantı: Doğada olmanın, insanı daha büyük şeylerle bağlantılı ve önemli bir şeyin parçası gibi hissettirdiğini söylediler. Doğa ile kurulan bağın manevi bir yönü vardı.

5. Duyusal Etkileşim: Doğa duyuları harekete geçirmekte ve güzellik düşünceleri oluşturmaktaydı. Kişiye temiz hava sunmakta, güneş gibi doğal elementleri deneyimlemelerine ve yalnız kalacakları bir alan bulmalarına izin vermekteydi.

6. Sağlıklı Bakış Açısı: Katılımcılar doğanın kişiye fiziksel ve zihinsel sağlık verdiğini belirttiler.

Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan insanlar, maalesef vaktinin çoğunu iç mekanlarda geçiriyor. Bu durum doğa eksikliği sendromu olarak tanımlanan bir kavramın ortaya çıkmasına yol açtı. Doğa eksikliği sendromu hem fiziksel hem zihinsel sağlığın kötüleşmesiyle ilişkilendiriliyor.

Doğanın hızı, insan yapımı ortamlara göre çok daha yavaştır. Doğaya girdiğinizde her şeyin zaman aldığını görürsünüz, değişim hemen olmaz. Şehir yaşantısında ise insan, anlık sonuçlara ve anlık tatminlere çok fazla alışıp sabırsızlaşmakta ve bu ona her geçen gün daha çok şey kaybettirmektedir.

 

 

Kaynak: link1, link2

 

Şunlara da bir göz atın:

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Mutluluk Hormonunuzu Yükseltecek 6 Öneri

Sağlıklı Yaşamak İçin Hayatımıza Sokmamız Gereken 12 Alışkanlık

Stresi Azaltmanın Yolları

Bir yanıt yazın