migreni tetikleyen gıdalar

Migreni Tetikleyen Gıdalar Nelerdir?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Migren,  orta şiddetli ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Ama migren sadece baş ağrısı değildir; otonom sinir sisteminden kaynaklanan bio-elektriksel bir rahatsızlıktır. Stres, hormonsal değişimler, bazı yiyecek ve içecekler migreni tetikleyen bir etki yaratmaktadır. Migren pek çok kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir.

California San Diego Tıp Üniversitesi, neden bazı insanların migrene daha yatkın olduğu ve neden bazı gıdaların hastalığı tetiklediğini araştırmıştır. ABD’deki 38 milyon migren hastalarının çoğu nitrat bakımından zengin gıdalar tükettikten sonra şiddetli baş ağrıları yaşadıklarını bildirmişlerdir.

Bu çalışmada migrenli hastaların ağız ve dışkı örneklerinde bulunan bakteri türleri, sağlıklı katılımcıların örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Migrenli katılımcıların hem ağız hem dışkı örneklerinde yüksek miktarlarda nitrat parçalayan bakteri olduğu bulunmuştur. Yani migreni olanlarda, nitratların işlenmesinden sorumlu bakteri düzeyinin daha fazladır.

 

Migreni Tetikleyen Gıdalar

Çikolata, şarap, salam sucuk gibi işlenmiş etler ve yeşil yapraklı sebzeler nitrat açısından zengindir. Araştırmayı yürüten Profesör Antonio Gonzalez, kişinin ne yediği, mikrobiyomları ve migren ağrıları arasında bir ilişki olduğunu söylemektedir.

Ağızdaki bakteriler nitratları parçalayarak nitrit haline getirir ve daha sonra nitrit, kanda bulunan nitrik oksite dönüştürülür. Genelde nitrik oksit, kan damarlarını genişlettiği ve kan basıncını azalttığı için kardiyovasküler sağlık için faydalıdır. Ama kalp yetmezliği ve göğüs ağrısı için nitrat ilacı alan 5 hastadan 4’ü, yan etki olarak şiddetli baş ağrısı bildirmişlerdir.

Araştırmayı yürütenlerden biri olan Dr. Embriette Hyde, ağız boşluğunda bulunan nitrat azaltıcı bakterilere yönelmenin kesinlikle kalp sağlığı için de avantajlı olacağını söylüyor. “Şu an bakterilerin migrenle potansiyel ilişkisini biliyoruz; geriye bu bakterilerin migrenin nedeni mi, sonucu mu olduğunu veya başka bir şekilde in-direkt bir ilişkisi mi olduğunu görmek kaldı.” diyor.

Kontrollü bir diyet, stresin azaltılması ve uykunun düzenlenmesine ek olarak “migren ağız temizliği” fikrinin uygulanması; ağızdaki bakteri dengesini etkileyerek gelecekte migreni azaltmak açısından harika sonuçlar yaratabilir.

 

Kaynak: link

 

Şuna da bir göz atın:

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Ağır Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Bir cevap yazın