Kronik Yorgunluk Sorununa Yol Açabilen 3 Besin Grubu

Kronik Yorgunluk Sorununa Yol Açabilen 3 Besin Grubu

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Pek çok kişi kronik yorgunluğu stres, yaş, modern yaşam ve sıkı çalışmanın bir parçası olarak görür. Ancak sağlık ve beslenme ile ilgili son çalışmalar bazı gıdaların, yorgunluk ve halsizlikte belirgin artışa neden olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni belli gıdaların biz farkında olmadan gizli gıda intoleransına neden olmasıdır.

Aşağıda kronik yorgunluğa yol açabilecek, önde gelen 3 gıda grubuna yer verdik. Yediklerinizi gözlemleyip kendinizi değerlendirerek bu gıdalara karşı intoleransınız olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Varsa, intoleransınız olan gıdaları belirlemek, kronik yorgunluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

 

1. Süt Ürünleri

Peynir vb. süt ürünleri muazzam derecede besleyici gıdalardır. Ama maalesef, süte duyarlılığı olanlar kişilerde kronik yorgunluğa katkıda bulunabilmektedir. Süt ürünleri duyarlılığı kazein alerjisinden veya daha genel bir laktoz intoleransından kaynaklanabilir. Bu sorun Kafkasyalılar’ın küçük bir yüzdesini etkilerken; Akdeniz, Afrika ve Asya kökenli insanların daha büyük bir bölümünü etkilemektedir.

Kişi intoleransı olan yiyecekleri sindirirken, vücudunda fazladan bir stres oluşur. Bağışıklık sistemi bu gıdalar ile savaşırken, bağırsak ağrısından baş ağrısına, hatta ince bağırsakta şişmesine kadar değişen iltihaplanmalar meydana gelir. İnce bağırsağın şişmesi, sindirimi zorlaştırır ve besinlerin etkili bir biçimde işlenmesini engeller. Dolayısıyla gıda hassasiyetleri, ihtiyaç duyduğumuz besin maddelerini yiyeceklerden alma kabiliyetimizi zayıflatarak yorgunluk, bitkinlik ve tükenmişliğe sebep olur.

 

2. Buğday

Buğday, bağımlılık yapabilen, ruhsal değişimlere neden olabilen ve ani açlık krizlerine yol açabilen bir gıdadır. Buğday hassasiyetlerinin önde gelen nedeni genelde glutendir. Bilim adamları hala kesin bir sebep gösteremese de, gluten intoleransı şiddetli yorgunluk ile ilişkilidir. Bazı araştırmacılar yorgunluğun, çölyak hastalığı gibi şiddetli gluten problemi ile gelen yetersiz besin emiliminin sonucu olduğunu ya da glütensiz diyet uygulamayan ama anemi sorunu olan kişilerde yaşanabileceğini düşünüyor.

 

3. Solanaceae Ailesi Bitkileri

Kronik yorgunlukla ilişkili olan diğer çok yaygın gıda grubu, Solanaceae (köpek üzümü) ailesinin meyve ve sebzeleridir. Bu aile domates, biber, patates, patlıcan, bektaşi üzümü ve hatta tütün gibi popüler gıdaları içerir. Yorgunluk ve bitkinlikten muzdaripseniz, bu gıdalardan birine karşı alerjiniz olabilir. Eğer bu ailedeki gıdalardan birine alerjiniz varsa, ailenin içindeki diğer gıdalardan bazılarına; hatta tümüne bile hassas olma ihtimaliniz olabilir.

Yorgunluk ve bitkinlik sorununu çözmek için pek çok yaklaşım kullanılabilir. Ama incelenmesi gereken ilk şeylerden biri daima gıda intoleransları ve duyarlılığı olmalıdır.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Kas Seğirmeleri ve Yorgunluk Magnezyum Eksikliği Habercisi

Halsizlik ve Unutkanlık B12 Vitamini Eksikliği Habercisi Olabilir

Gluten Hassasiyetiniz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Bir yanıt yazın