Daha İyi Bir Uyku İçin 6 Yatak Odası Bitkisi

Daha İyi Bir Uyku İçin 6 Yatak Odası Bitkisi

BİTKİSEL TEDAVİ

Uyku bozukluğu, kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir problemdir; daha tahammülsüz olmanıza yol açar ve hipertansiyon, şeker gibi kronik hastalıkları tetikleyebilir. Neyse ki yatak odanızda yetiştireceğiniz bazı bitkiler ile uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Aşağıdaki şifalı bitkiler, iyi bir uyku çekme konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Aloe Vera: Mısırlılar tarafından “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılan ve kolayca yetiştirilebilen bu bitkiyi evinizin her odasında kullanabilirsiniz. Aloe vera gece oksijen üretip uykusuzlukla savaşmanıza yardımcı olur ve genel uyku kalitenizi arttır. Aloe veranın doğrudan güneşe ve sulanmaya ihtiyacı yoktur. NASA’nın havayı temizleyen en iyi bitkiler listesinde yer alan bu bitki, bakımının kolay olması ve sayısız faydası ile evde yetiştirmeye çok uygundur.

Lavanta: Lavanta, uyuşukluk hissi uyandıran inhibitör nörotransmitterlerden biri olan GABA düzeyini arttırarak, anksiyeteyi azaltıp uyku miktarını arttırmaktadır. Lavantanın etkisi cinsiyete göre değişmektedir. Kadınlarda, hafif uykuyu arttırıp uyandıktan sonraki ayılma süresini ve REM süresini düşürürken; erkeklerde tam tersi etki göstermektedir.

Yasemin: Yasemin çiçeğinin kokusu uyku kalitesini, dikkati ve verimliliği arttırmaktadır. Ayrıca yasemin çiçeği kaygıyı azaltıp, uykuyu daha onarıcı bir hale getirmektedir.

Peygamber Kılıcı: Kılıç çiçeği olarak da bilinen peygamber kılıcı geceleri oksijen verir ve havadaki karbondioksiti alır. Aynı zamanda formaldehit ve benzen de dahil olmak üzere evdeki zararlı toksinleri filtreler.

Duvar Sarmaşığı: NASA’nın, havayı temizleyen en iyi bitkiler listesinde yer alan bir başka bitki olan duvar sarmaşığı, alerji ve astım gibi solunum problemi olan hastaların uyku miktarını ve kalitesini ciddi şekilde arttırmaktadır. Araştırmalar, duvar sarmaşığının hava küflerini 12 saatte % 90-94 azaltabileceğini gösteriyor.

Kediotu: Kediotu bitkisinin kökü antik zamanlardan beri çay ve tentür olarak kullanılmaktadır. Roma doktoru ve filozofu Galen, aşırı endişe ve uykusuzluk sorunu olan hastaları için kediotu reçeteliyordu. Yeni araştırmalar da, Galen’in tedavi yöntemini doğruluyor. Kediotu kökünün tatlı aromasını teneffüs etmek bile hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar doğada vakit geçirmenin stresi azalttığını gösteriyor, o halde doğayı evinize getirmemek için hiç bir neden yok! Ama evinizde bitki yetiştirmeden önce, yetiştireceğiniz bitkinin çocuk, yetişkin veya hayvanlar için zehirli olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Çiçekçiler ve profesyonel bahçıvanlar, bitkilerin görevlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için yapraklarının aşağı yukarı her hafta silinmesi gerektiğini söylüyor.

Uykusuzluk sorunlarının yarısının nedeni stres ve kaygı olduğu için, yatak odanızda yatıştırıcı bitkiler bulundurmak mutlaka işe yarayacaktır. Fakat çok ciddi uyku sorunlarınız ve kronik anksiyeteniz varsa, profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak 5 Yiyecek

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

Kadınlar Neden Uykuya Daha Çok İhtiyaç Duyuyor?

Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Bir yanıt yazın