mide bagirsak sorunlarina ilacsiz cozum

Mide Bağırsak Sorunlarına İlaçsız Çözüm

BİTKİSEL TEDAVİ, SAĞLIK TAVSİYELERİ

Şişkinlik, gaz, mide yanması, gastrit, ülser, reflü gibi sorunlar pek çok kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu sorunları gidermek için ya çeşit çeşit ilaç kullanıyoruz, ya da hayatımızın bir parçası olarak görmeye çalışıyoruz. Ama belki de mide bağırsak sorunlarına çözüm olarak bize dokunan gıdalardan uzak durmanın yanı sıra, bazı ufak yaşam tarzı değişiklikleri ve bitkisel yöntemler uygulamak yeterlidir.

Mide bağırsak sorununuz varsa aşağıdaki yöntemlere mutlaka bir göz atın:

1.  Yemeklerden yarım saat önce bitki çayı için.

Çinlilerin de kullandığı bu yöntem, yemeklerden önce midenizin rahatlamasını sağlayıp sindirimi oldukça kolaylaştırıyor. Yeşil çay, papatya çayı, zencefil çayı ve ıhlamur gibi sağlıklı bitki çaylarını yemeklerden önce tüketmek, bağırsaktaki birikmiş yağları çözüp yeni gelecek besinlerin daha kolay sindirilmesi için vücudu hazırlıyor. Eğer bitki çayı bulamayacağınız bir ortamdaysanız, ılık suya biraz limon damlatmakla ya da sirkeli ılık su içmekle de benzer bir sonuç yakalayabilirsiniz. Fakat siyah çay ve kahve tercih etmeyin.

2. Yemeklerle birlikte su ve soğuk içecek içmeyin.

Soğuk içecekler, yemeğin içindeki yağları katılaştırdığı için sindirimi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yemekle birlikte soda, meyve suyu vb. soğuk içecekler içilmemelidir. Ayrıca yemek esnasında su içmek de sindirim için zararlıdır. Alınan su nedeniyle katı gıdalar sulanmakta ve midenin asidik ortamı bozulmaktadır. Midenin asidik ortamının bozulması yemeklerin tam sindirmeden bağırsaklara gönderilmesine neden olur. Yemek esnasında sıvı almak isterseniz az miktarda ılık bitki çayı veya bir kaç yudum ılık su içebilirsiniz. Yemekten sonra bir şeyler içmek isterseniz en az yarım saat bekleyin.

3. Ağır yemeklerden sonra karbonatlı su için.

Eğer mide düşmanı kızartma, alkol vb. asidik şeyler yediyseniz yemekten 2 saat sonra 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı karbonat koyup için. Yaşlılarımızın eskilerden beri kullandığı bu yöntem, modern tıpta kullanılan antiasit ilaçlarla benzer bir etki yaratıp midedeki asit oranını dengeliyor.

4. Yemeklerden sonra en az 1 saat uzanmayın.

Yemeklerden sonra yatay pozisyona geçmek, mide kapakçığını zorlayarak mide asitlerinin ya da mide sıvısının yemek borusuna ilerlemesine neden olur. Bu nedenle yemeklerden sonra en az 1 saat, dik pozisyonda durmak gerek. Ayrıca midenizi çok sıkıştıran oturuş pozisyonlarından kaçının. Hatta mümkünse yürüyün.

5. Stresliyken mutlaka yürüyüş yapın.

Mide bağırsak sorunlarını yediğimiz yiyecekler kadar stres de tetiklemektedir. Bu nedenle stresli ve gergin günlerde mutlaka yürüyüş yaparak ruh halinizi dengeleyin. Bu yürüyüş sahil kenarı orman gibi doğa içinde olursa daha da etkili olacaktır. Stres ve kaygıdan nasıl kurtulacağınızı bilemiyorsanız şu yazımıza göz atın.

6. Sağlıklı yaşamak için hayatımıza sokmamız gereken 12 alışkanlığı uygulayın.

Sağlıklı yaşamak için hayatımıza sokmamız gereken 12 alışkanlık yazımızda daha önce bahsettiğimiz maddeleri en kısa zamanda hayata geçirin.

Bir yanıt yazın