sırt ağrısına yol açan 6 kötü alışkanlık

Sırt Ağrısına Yol Açan 6 Kötü Alışkanlık

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Sırt ağrısının en büyük nedenlerinden biri, yaşla birlikte eklemlerin sertleşip daha az esnek hale gelmesidir. Eklemlerdeki sıvı azaldığında kıkırdakta dökülmeler ve yıpranmalar başlar; bazen mineraller eklemlerin içinde ve çevresinde birikir. Dolayısıyla 60 yaşın üzerindeki insanlar, omurgadaki eklemlerin bozulması nedeniyle oluşan sırt ağrılarına daha yatkındır. Nüfusun geri kalan kısmı ise çoğunlukla ağır nesneleri kaldırmak gibi aktivitelerden sonra sırt ağrısı çeker. Ama bunların dışında sırt ağrısına yol açan 6 beklenmedik neden daha vardır.

 

Yumuşak Yatak

İyi bir yatak, sadece kaliteli gece uykusu için değil, genel sağlığınız için de gereklidir. Yumuşak bir şilte üzerinde uyumak, sırtınızdaki ağırlığın dengesiz dağılmasına yol açarak ağrıyı tetikleyebilir. Orta sertlikte bir yatak ise, omurga yapılarının dinlenmesine ve bir gecede yenilenmesine izin verir. The Lancet’te 2003’te yapılan bir araştırmaya göre, orta sertlikteki yatak sert bir yatağa oranla kronik bel ağrılarına daha iyi geliyor.

 

Telefonda konuşmak

Telefonla arama yapmak, e-posta göndermek ve mesaj yazmak, boynunuza baskı uygulayabilir. 2009 yılında Temple Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma mesaj yazmanın, omuz, boyun ve sırt ağrılarını arttırdığını ortaya koydu. Bedensel duruş farkındalığı kazanmak, telefondan kaynaklanan sırt ağrılarının düzelmesine yardımcı olabilir. İyi bir duruş; başınızın dik olduğu, kulaklarınızın omuzlarınızla aynı hizada olduğu, kürek kemiklerinizin aşağıda ve geride olduğu duruştur.

 

Ev İşi Yapmak

Spine’da 2006 yılında yapılmış bir araştırma, çamaşır yıkama, süpürme, bulaşık yıkama ve alışveriş torbaları taşıma gibi ev işlerinin, belden bükülme gerektirdiği için boyun ve sırt gerginliği oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bel yerine dizlerinizi hafifçe bükerek ya da sırtınıza yük binmemesi için çömelerek çalışmanız daha uygun.

 

Yüksek Topuklu Ayakkabı ve Parmak Arası Terlik

Yüksek topuklular genellikle bacakları uzun göstermek için, parmak arası terlikler ise rahatlık için tercih edilir. Ama her ikisi de sırtınıza zarar verebilir. Journal of Chiropractic Medicine tarafından 2010 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek topuklu ayakkabı giyen pek çok kadında bel ağrısı şikayeti olduğu tespit edildi. Yüksek topukluların vücudun doğal biçimini bozduğu düşünülüyor. Benzer şekilde parmak arası terlikler de adımlarınızı kısaltarak, ayaklarınıza, kalçanıza ve bel kemiğinize olağan dışı bir gerginlik veriyor. Parmak arası terlikler, ağırlığı topuktan alarak ayağın dış kenarlarına veriyor ve bacağınızın alt kısmının hafifçe dönmesine neden olarak pelvisin açısını değiştiriyor. Bu durum zamanla belde sertliğe ve ağrılara yol açıyor.

 

Kötü Beslenmek

İşlenmiş gıdalardan ve şekerden oluşan bir diyet, vücuttaki iltihaplanmayı artırıp sırt ağrısına neden olabiliyor. 2014 yılında Asya Spine Journal’da yapılan bir araştırmada, sırt ağrısı çeken kadınların neredeyse 3’te 1’inde gıda intoleransı gibi gastrointestinal şikayetler bulunduğu tespit edildi. Beslenme ile sırt ağrısı arasındaki bağlantı tümüyle iltihaplanma ile ilgilidir. Beslenmede sağlıklı gıdaları tercih etmek sırt ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sigara İçmek

Sigara içmek sadece akciğerlerinize değil; sırtınıza da zarar verir. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından 2001 yılında yürütülen bir araştırma sigara içmenin, sırttaki disklere kan tedarikini azalttığını ve disklerin erken yaşlanmasına neden olduğunu gösterdi.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Diz Ağrısı İçin Doğal ve Pratik Bir Çözüm

Cep Telefonlarının Sağlığa Olan 5 Zararı

 

Bir yanıt yazın