uzun süre oturmak

Uzun Süre Oturmak Sağlığınıza Zarar Veriyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Son zamanlarda yapılan araştırmalar uzun süre oturmanın, hem yetişkinler hem çocuklar için büyük sağlık riskleri oluşturduğunu gösteriyor. Uzun süre oturmak bacaklardaki damarların sıkışmasına yol açarak kan akışını engelliyor; bu nedenle kan basıncı yükseliyor ve zamanla kalp hastalıkları gelişmeye başlıyor.

 

Üç Saat Kesintisiz Oturmak Bile Damar Fonksiyonunu Azaltıyor

Saatlerce oturmanın vücudu nasıl etkilediğini anlamak için çocuklar üzerinde bir araştırma yapıldı. Çalışmanın başlangıcında tüm katılımcıların damar fonksiyonları sağlıklıydı. Bununla birlikte üç saat kesintisiz oturarak tabletle oynayan ya da film izleyen katılımcıların damar fonksiyonları belirgin bir şekilde azaldı.

İyi haber ise, deneye katılanlar bir kaç gün sonra laboratuvara geri döndüklerinde damar fonksiyonlarının normale dönmüş olmasıydı. Ayrıca oturmaya 10 dakikalık hafif bir bisiklet seansı arası verildiğinde damar fonksiyonlarında herhangi bir düşüş oluşmuyordu. Ama yine de saatlerce oturmanın uzun süreli etkileri düşünülürse, kendinizi ve çocuklarınızı aktif olmaya teşvik etmek en iyisi.

 

Uzun Süre Oturmanın Organlara Verdiği Zarar

Kalp: Uzun süre oturduğunuzda kan akışı daha yavaş olur ve kaslar daha az yağ yakar, bu da yağ asitlerinin kalbinizi tıkamasını kolaylaştırır. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 10 saat veya daha fazla oturan kadınların, beş saat ya da daha az oturan kadınlara oranla kalp rahatsızlığı riski artıyor.

Pankreas: Uzun süre oturmak pankreasınızın yüksek miktarda insülin salgılamasına neden olarak şeker hastalığına yol açabilir. Günde sekiz saatten fazla oturmak tip 2 diyabet riskini yüzde 90 arttırıyor.

Kolon Kanseri: Fazla oturma, kolon, göğüs ve endometriyal kanser riskinizi arttırabilir. Bunun nedeni, aşırı insülin üretimi ile sağlıksız hücrelerin çoğalması ya da hareketsizlik nedeniyle vücuttaki serbest radikallerin artması olabilir.

Sindirim: Yemek yedikten sonra oturmak karın bölgesinde sıkışmaya neden olur. Bu nedenle sindirim yavaşlar; kramp, şişkinlik, mide ekşimesi ve kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Beyin Hasarı: Uzun süre oturmak beyin fonksiyonunda yavaşlamaya neden olur. Ruh halinizi iyileştiren kimyasalların salınımı için taze kan ve oksijen almak gereklidir.

İskelet Sistemi Sorunları: Saatlerce oturmak omuz ve sırtta kalıcı dengesizliklere yol açabilir. Oturmak ayakta durmaya oranla sırta daha yok yük bindirdiği için, disk kaymaları oluşabilir.

Kas Sorunları: Ayakta durmak karın kaslarını gerginleştirir ve güçlendirir. Oturmak bu kasların zayıflamasına neden olur.

Kalça Sorunları: Saatlerce oturmak kalçalarınıza da zarar verir. Güçsüzleşen kalçalar yürüyüşte dengeyi ve atlama becerisini bozar. Özellikle yaşlılıktaki düşmelerin nedeni kalçaların güçsüzleşmesidir.

Varis ve derin ven trombozu: Çok fazla oturmak, bacaklardaki kan dolaşımını zayıflatır. Bu da varislere ve derin ven trombozu (DVT) olarak bilinen kan pıhtısı şişmesine neden olabilir.

Zayıf Kemikler: Egzersiz, kemiklerinizin daha kuvvetli ve yoğun olmasını sağlar. Uzun süre oturmak ise kemiklerin zayıflamasına ve osteoporoza yol açabilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Sağlıklı Yaşamak İçin Hayatımıza Sokmamız Gereken 12 Alışkanlık

Bir yanıt yazın