asla söylememeniz gereken

Sevgilinize Asla Söylememeniz Gereken 6 Cümle

AŞK & İLİŞKİLER

Biriyle ilişkiye yeni başladığınızda, ona en iyi davranışlarınızı sergilemeye çalışırsınız ve yapılan hataları alttan alırsınız. Ama zaman geçip biraz rahatlayınca, kullanacağınız cümleleri seçerken eskisi kadar özenli davranmamaya ve belki de aslında öyle demek istemediğiniz şeyler söylemeye başlarsınız. Bazen özür dilemek bu gibi durumlarda yardımcı olabilir ama bazen de kullanılan yanlış cümleler ilişkide geri döndürülemez hasarlar yaratır. Eğer ilişkinizi bitirmek istemiyorsanız asla söylememeniz gereken bazı şeyler var. Bunlara bir göz atalım:

 

“Sana söylemiştim.”

Bu cümleyi sadece küçük çocuklar kullanır. Toyluğun işaretidir ve karşınızdakinin kendini aptal gibi hissetmesine neden olur. Eğer bu cümleyi birden fazla kez söylerseniz, eninde sonunda bir kırgınlık ortaya çıkacaktır. Bunun yerine daha fazla empati kurmayı deneyin; ilişkinizin gelişmesine yardımcı olur.

 

“Bunu yapamazsın.”

“Yapamazsın” sözcüğü bir sevgili tarafından değil; ebeveyn tarafından kullanılmalıdır. Her ilişkide partnerinizin yapmasını istemeyeceğiniz bazı şeyler olacaktır ve böyle olduğunda ona “bunu yapamayacağını” söylemek isteyebilirsiniz. Ama gerçek şu ki, siz onun ebeveyni değilsiniz; ona emir vermeyin ve kontrol etmeye çalışmayın.

 

“Her şeyi abartıyorsun”

Birine “abartıyorsun” demek, onun 10 kat fazla üzülmesine neden olur. Bu cümleyi kullanmak sadece karşınızdakinin duygularını ciddiye almadığınızı gösterir. Halbuki insanlar nasıl hissediyorlarsa öyle hissetmek isterler, karşınızdakinin duygularına müdahale etmeye çalışmayın. Aksine, neden böyle hissettiğini daha iyi anlamaya çalışın.

 

“Hep böyle yapıyorsun” ya da “Zaten asla yapmazsın” ile başlayan cümleler

Suçlamalarda bulunduğunuz zaman faydalı bir iletişim kurmanız imkansızdır. Bu tarz cümleler kurmak karşınızdakinin hemen savunmaya geçmesine neden olur. Eşinizin kusurlarına odaklanmayın; bunun yerine ilişkide neye ihtiyacınız olduğuna odaklanın.

 

“Beni gerçekten sevseydin, böyle yapmazdın.”

Kimse sevgisini kanıtlamak için yapmak istemediği bir şey yapmaya zorlanmamalıdır. Aşk bu değildir.

 

“Her neyse…”

Eşinize kızdığınızda ve onun söyleyeceklerini duymak istemediğinizde, bu sözü söylemek kolayınıza gelebilir. Ama bu tarz geçiştirme sözcükleri son derece kaba ve küçümseyicidir. Eğer eşinizi siz dinlemezseniz, onu dinleyecek başka birine yönelmek isteyebilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

5 Sevgi Dili – Partnerinizle Aynı Dili Mi Konuşuyorsunuz?

En İdeal Evlenme Yaşı Hangisi?

Şu Tarihlerde Yapılan Evliliklerde Boşanma Oranı Daha Yüksek

Bir yanıt yazın