soğuk duş

Soğuk Duş Almanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Özellikle de şu soğuk kış günlerinde, kendinizi soğuk suya sokma fikri muhtemelen size itici geliyordur. Ama filmlerde izlediğimiz İngiliz Gizli Servis ajanı James Bond tersini düşünüyordu. James Bond’un sıcak suyla başlayıp dondurucu soğuk su ile sona eren bir duş tarzı vardı. James Bond fanatikleri, bu “İskoç” duşlarının Bond’un zihinsel keskinliğini ve fiziksel dayanıklılığını koruduğuna inanıyor. Peki gerçekten de soğuk duş sağlığınız için faydalı mı? Bilim bu konuda ne diyor bir göz atalım.

Soğuk duş, depresyon ve anksiyetenin azalmasından zayıflamaya uzanan bir çok faydaya sahip. Tulleken, depresyon tedavisinde soğuk su kullanmaya yönelik denemelerin henüz yapılmadığını; ancak soğuk suya tekrar tekrar maruz kalmanın, kişinin stresle daha iyi baş etmesine yardımcı olacağını söylüyor. Yani soğuk suya uyum sağlamak, vücudun anksiyete ve depresyona yol açan psikolojik süreçlerle başa çıkma becerisini geliştirebilir.

Soğuk duş, beklenmedik bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olabilir. Harvard Tıp Okulu üyesi Joslin Diabetes Center’a göre aşırı soğuğa maruz kaldığımızda vücudumuz, bizi sıcak tutmak için çeşitli süreçleri harekete geçiriyor ve bu durum kilo vermemizi sağlıyor.

Soğuk duş, bir kalp rahatsızlığınız yoksa ya da ileri yaşlarda değilseniz son derece güvenlidir. Ama kalp rahatsızlığı olanlarda bayılma ya da kalp krizi gibi kötü sonuçlara yol açabilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Dr. Chris van Tulleken, sabahları soğuk bir duş alırsanız güne harika bir başlangıç yapacağınızı söylüyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Yüz Yogası ile Göz Altı Torbalarınızdan Kurtulabilirsiniz

Cilt ve Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağı Kullanabilirsiniz

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Bir yanıt yazın