kahve içmek

Kahve İçmek Sağlığınız İçin İyi Mi Kötü Mü?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Kabul edelim, pek çok insan kahveye bayılıyor. Ama kahve içmek konusunda etrafta gezinen çelişkili bilgiler var. Kimi kaynaklar kahvenin sağlığa faydalı olduğunu söylerken, kimisi zararlı olduğunu söylüyor. Peki ya bu işin doğrusu nedir?

Yakın tarihli araştırmalar kahvenin iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu; karaciğer yağlanmasına, bağırsaklara ve kolesterole iyi geldiğini gösteriyor. Kahvenin faydaları burada bitmiyor: ayrıca tip 2 diyabet ve kanser riskini azaltıyor, ruh sağlığını ve hafızayı geliştiriyor, metabolizmayı hızlandırıp spor performansınızı artırabiliyor.

Öte yandan kahve, bir yandan stres hormonlarını uyarırken bir yandan sizi yorgun hale getiren bağımlılık yapıcı bir etkiye sahip olabiliyor. Karışıklık buradan çıkıyor.

 

Kimler Kahveden Uzak Durmalı?

Kahvenin nasıl bir etki göstereceği sadece kahveye değil, kahve içen kişiye de bağlıdır. Vücudunuzun kahveye yanıt verme şekli genetik eğilimlerinizle belirlenir. Kimi insanda, bir bardak kahve bile çarpıntı ve uykusuzluk yaparken; kimisi, sadece akşam yemeğinden sonra bile rahatlıkla 3 bardak kahve içip uykuya dalabilir. Dolayısıyla herkesin yapısı farklı ve kahveden farklı şekilde etkileniyor.

Eğer kahve içtikten sonra yorgunluk, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, adrenal yorgunluk şikayetleriniz oluyorsa, kahve çekirdeklerine duyarlıysanız ve tolere etmekte zorlanıyorsanız, kahveden kaçınmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca kahve içerisindeki bileşenler, zaman zaman ilaçların emilimini ve karaciğerin kendini temizleme sürecini zorlaştırabilmektedir.

Bazı kişilerde kahve bağımlılık düzeyindedir. Yemek yemeden bütün gün kahve içenlere rastlanabilir ki, bu kesinlikle sağlıklı değildir. Ayrıca aşırı kahve tüketiminde kişi geceleri sağlıklı bir uyku uyuyamayacağı için gün içinde yorgun hissedebilir. Eğer çok fazla kahve tüketiyorsanız, kahve içmeden çalışamıyorsanız, motive olamıyorsanız; kısacası bağımlısı olduysanız, en az üç hafta boyunca kahveyi bırakmanız en iyisi olacaktır.

Kahveyi bıraktığınızda baş ağrısı vb. geri çekme semptomları yaşayabilirsiniz. Ama kahveyi bırakmak, stres hormonlarınızın dinlenip yenilenmesi için büyük bir fırsat olacak ve uyku kaliteniz düzene girecektir.

 

Kahve Nasıl Bırakılır?

Kahveyi bırakmanın en iyi yolu önce günde bir bardağa, ardından yarım bardağa indirmektir. Kahvenin yerine yeşil çay, bitki çayları veya sıcak limon suyu içebilirsiniz. Bu süre zarfında yeterli miktarda su için ve bol bol dinlenin. Enerji düzeyinizi dengelemek için düzenli egzersiz yapmanız da iyi olacaktır.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Mutluluk Hormonunuzu Yükseltecek 6 Öneri

Karaciğere İyi Gelen 5 Yiyecek

Bir cevap yazın