Mükemmeliyetçilikten Kurtulmak İçin Çözümler

Mükemmeliyetçilikten Kurtulmak İçin Çözümler

RUH SAĞLIĞI

İnsanları memnun etmeye çalışmak ve mükemmeliyetçilik temelde aynı öz değer problemine dayanır ve özellikle kadınlarda sık görülür. Ama bu sadece kadınların bir sorunu değildir, pek çok insan başkalarının onlar hakkında nasıl düşündüğü ile ilgili endişeye kapılır ve başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarak pasifleşebilir. Bir diğer yaygın sorun olan mükemmeliyetçilik ise, çok fazla yükümlülük üstlenerek hepsinde başarılı olmaya yönelik gerçekçi olmayan beklentiler yüzünden oluşur. Mükemmeliyetçi kişiler hayatlarını görevlerle boğuşarak yaşamaya çalışırlar ve bu durum üzerlerinde büyük bir baskı oluşturur. Peki ya başkalarını memnun etmekten ve mükemmeliyetçilikten kurtulmak mümkün mü? Eğer böyle bir sorununuz varsa aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın.

 

Kendinizi Başarılarınızla Tanımlamayın

İnsanları memnun etmeye çalışmak ve mükemmeliyetçilik, aslında öz değer oluşturmak için gösterilen çabalardır. Her ikisinin de altında korku vardır; yeterince iyi olmadığınız, başkalarının sizi reddetmesi veya terk etmesine dair korkular… İnsanların sizi sevmesini sağlamak için nazik, başarılı ve kusursuz olmayı sürdürmeniz gerektiğini düşünürsünüz ama ne yaparsanız yapın yeterli olmayacaktır. Çünkü siz başarılarınızdan ibaret değilsiniz, bundan çok daha fazlasısınız ve insanların sizi sadece başarılarınızla kabul etmesi özünde anlamsızdır.

 

Kendinizi Diğer İnsanların Bakış Açısından Değerlendirmeyin

Başkalarını memnun etmeye odaklandığınızda, gerçek benliğiniz ile dünyaya sunduğunuz benlik arasında kopukluk oluşur. Başkalarını memnun etmek için ya da övgüler almak için yaşamaya başlarsınız. Herkesin memnun olmasının yorucu ve imkânsız olmasına ek olarak; kabul ettikleri şeyin aslında sizin kendi kişiliğiniz değil onlara sunduğunuz yapay kişilik olması da büyük bir sorundur. Dolayısıyla başkalarının sizi onaylıyor olması kendinize karşı olan şüphe ve endişelerinize son vermez. Çünkü gerçek benliğinizin sevip kabul edilmediğini hissedersiniz.

 

Benlik Duygunuzu Güçlendirin

Başkalarını memnun etmeye çalışmak ve mükemmeliyetçilik, gerçek benliği gizleyen ve koruyan bir kalkan gibidir. Başkalarını ne kadar memnun etmeye ve kendinizi ne kadar mükemmelleştirmeye çalışırsanız; aslında kendinizden o kadar uzaklaşırsınız. Neyi sevdiğinizi, ne hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü, sizin için neyin önemli olduğunu; hatta kim olduğunuzu unutabilirsiniz. “Kendiniz olmak” çok emek isteyen zor bir iş gibi görünebilir; ama bunun tamamını bir anda yapmak zorunda değilsiniz. Yavaş yavaş bir şeyler keşfetmeye ve denemeye başlayıp bunların size nasıl hissettirdiğini anlamaya çalışın.

 

Kendinizi Onaylamayı Öğrenin

Öz değerinizin başkalarının onayına bağlı olmasına bir son vermelisiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey olumlu bir iç ses geliştirmek ve kendinize karşı anlayışlı olmaktır. Kendinize daha fazla sevgi ve onay verdiğinizde, diğer insanlara daha az bağımlı hissedeceksiniz.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Duygularınızı Neden Daha Sık İfade Etmelisiniz?

5 Adımda Kronik Kaygıdan Kurtulmak

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Bir yanıt yazın