Yeni Kıyafetleri Giymeden Önce Yıkamak Gerekir mi?

Yeni Kıyafetleri Giymeden Önce Yıkamak Gerekir mi?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Pek çok kişi satın aldığı yeni kıyafetleri hiç yıkamadan giymeye başlıyor. Raftan çıkan kumaşlar temiz ve düzgün bir görüntü sergilediği için yıkamak çoğumuzun aklına bile gelmiyor. Peki ya bu sağlıklı mı? Maalesef hayır. Mağazalarda satılan çoğu giysi sağlık sorunlarına yol açabilecek çeşitli kimyasallar, boyalar ve bakterilerle dolu.

New York Üniversitesi mikrobiyoloji ve bağışıklık bilimi uzmanı Philip Tierno, temiz olduğunu varsaydığımız yeni kıyafetlerdeki gizli bileşenleri inceledi. Hem pahalı hem ucuz her türlü pantolon, bluz, iç çamaşırı, ceket gibi giyim eşyasını test eden Philip Tierno, ilginç sonuçlar elde etti. Mayo ve iç çamaşırı gibi özel eşyalar başta olmak üzere bütün yeni giysilerde; daha önce o giysiyi deneyen insanların cilt ve yüz florasından ve solunum salgılarından bulaşan çok sayıda organizma bulunduğunu tespit etti. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa, daha önce başkaları tarafından giyilmiş (denenmiş) bu kıyafetlerden Hepatit A, bulaşıcı ishal, MRSA, salmonella, norovirüs, mantar ve streptokok gibi organizmalara maruz kalabilirsiniz; ayrıca bitlenme riskiniz de var.

Sadece bu kadar değil. Yeni kıyafetleriniz hangi ülkede üretildiğine bağlı olarak çok sayıda kimyasal madde de içeriyor. Neyse ki yeni kıyafetleri giymeden önce yıkarsanız bu tahriş edici maddelerin çoğundan kurtuluyorsunuz. Eğer kimyasal maddelere alerjiniz varsa birden fazla kez yıkamayı da düşünebilirsiniz.

Yeni kıyafetlerde sizi bekleyen kimyasal tehlikelerden biri formaldehittir. Formaldehit kıyafetlerdeki kırışıklıkları ve küfü azaltmak için kullanılır. Fakat kanserojen bir maddedir ve egzamaya yol açabilir. Buna ek olarak yeni kıyafetlerinizde nonilfenol etoksilat, triklosan ve PFC gibi başka toksik maddeler de bulunabiliyor ve bunlardan bazıları yıkamakla geçmiyor.

 

 

GDO’lu Pamuk Tehlikesi

Eğer satın aldığınız kıyafetler organik değilse, üretim sırasında pestisitler ve diğer kimyasallar ile yoğun şekilde işlenmiş olan GDO’lu pamuktan yapılmış olabilir. GDO’lu pamuk, insan ve hayvan sağlığı için en tehlikeli böcek ilacı olan insektisitlerin aşırı miktarda kullanılmasından dolayı dünyanın en kirli mahsulü olarak biliniyor. GDO’lu pamuktan yapılmış kıyafetler yıkansa bile, insektisitler ısı ile pamuk liflerine yapıştırıldığı için kalıntıları maalesef kalıyor.

 

 

Hangi Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Zararlı kimyasallara daha az maruz kalmak için kıyafet satın alırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Mümkün olduğunca organik pamuklu giysiler tercih edin.
  • Satın aldığınız kıyafetleri eve gelince yıkayın. Alerjiniz varsa ya da bağışıklık sisteminiz zayıfsa birden fazla kere de yıkayabilirsiniz.
  • Mağazada bir kıyafet denerken cildinizle direkt temasını engelleyebilirsiniz. Özellikle iç çamaşırlarını kendi çamaşırınızın üstüne giyerek deneyin.
  • Alışverişten sonra ellerinizi yıkayın. Kendi kıyafetlerinizin üzerine giyerek denediyseniz, kendi kıyafetlerinizi de yıkayın.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Böylelikle her türlü yabancı organizmaya ve kimyasala karşı daha dayanıklı olursunuz.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Rujunuzda Hangi Kimyasallar Olduğunu Biliyor Musunuz?

En Sağlıklı Tencereler Hangileridir?

Bir yanıt yazın