c vitamininin

C Vitamininin Ruh Sağlığındaki Kilit Rolü

SAĞLIK TAVSİYELERİ

C vitamini genelde cildi onarması, soğuk algınlığını önlemesi ve bağışıklık sistemini desteklemesiyle bilinir. Ama aslında C vitamininin ruh sağlığı üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Çok sayıda bilimsel araştırma, günlük olarak yüksek miktarda C vitamini tüketen kişilerin, psikolojik zorluklarla karşılaştıklarında çok fazla stres yaşamadığını göstermiştir.

Peki C vitamini bunu nasıl yapmaktadır? C vitamini; vücutta epinefrin, norepinefrin ve dopamin gibi mutluluk verici nörotransmitterlerin üretimini arttırır. Böylelikle kişinin ruhsal olarak güçlenmesini sağlar. C vitamini eksikliği olanlarda ise bu nörotransmitterler daha az ürettiği için, daha stresli ve huzursuz hissedebilirler.

Almanya’da 120 kişi ile yapılan bir araştırmada, katılımcıların, matematik problemi çözerken stres seviyeleri izlenmiştir. Ama problemleri çözmeye başlamadan önce katılımcıların yarısına 1000 mg. C vitamini takviyesi verilmiştir. C vitamini tüketmeyenlerde yüksek tansiyon belirtileri ve yüksek düzey stres hormonu (kortizol) görülmüştür. Problem çözemeye başlamadan önce C vitamini alanlarda ise yüksek kan basıncına veya yüksek kortizol seviyelerine rastlanmamıştır.

Buradan yola çıkarak araştırmacılar, C vitamininin stres yönetiminde önemli bir tedavi yöntemi olabileceği sonucuna vardılar.

 

Günlük C Vitamini Dozu Ne Kadar Olmalı?

C vitamini, pişmemiş sebzelerde ve meyvelerde doğal olarak bulunmaktadır. En popüler C vitamini kaynakları yeşil biber, kırmızı biber, nar ve portakal, mandalina gibi narenciyelerdir; ama yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Gün içinde limonlu su, bol yeşillikli salatalar ve bir iki adet C vitamini bakımından zengin meyve tüketirseniz günlük C vitamini ihtiyacınız rahat rahat karşılanacaktır.

Stresli dönemler için durum daha farklıdır. Ortalama bir portakalın içinde 70 mg. C vitamini bulunur. Ama bir kişinin stres ve kaygı düzeyinde düşüş görülmesi için günde en az 1000 mg. C vitamini tüketmesi gerekir. Günde 15 portakal yemek sağlıklı olmayacağı için, çok stresli ve kaygılı dönemlerinizde eczanelerde satılan C vitamini takviyelerini kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

C Vitamini Vücuttaki Toksik Kurşun Miktarını Azaltıyor

Halsizlik ve Unutkanlık B12 Vitamini Eksikliği Habercisi Olabilir

En Sık Rastlanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Bir yanıt yazın