kolon kanseri riskini azaltan 4 yiyecek

Kolon Kanseri Riskini Azaltan 4 Yiyecek

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Her türlü kanser teşhisi korkutucu ve üzücüdür. Yine de kanserle karşı karşıya kalınca kendimizi bırakmak yerine, bir an önce beslenmemizi düzenleyip güçlenerek kanserin karşısına cesaretle çıkmamız gerekir. En yaygın kanser türlerinden biri olan kolon kanseri aslında en önlenebilir ve tedavi edilebilir kanserlerden birisidir. Ama yine de akciğer kanserinden sonra kanser ölümlerinde ikinci sırada yer alır. Bunun nedenlerinden biri, kolonun yeri itibariyle anüs ile bağlantılı bir organ olması yüzünden insanların bu konuda konuşmaktan çekinmesi ve utanması olarak düşünülüyor. Kolon kanseri söz konusunda olduğunda yaşanan çekinceler bu kanserden korunma metotlarının ve tedavi yaklaşımlarının yeterince bilinmemesine yol açabiliyor.

Kolon kanseri, bağırsak veya rektum olarak da adlandırılan kalın bağırsak kaplamasındaki anormal hücre büyümesi ile oluşur. Yediğimiz bütün besinler bağırsaktan geçtiği için beslenme, kolon kanserinde özellikle büyük bir rol oynamaktadır. Peki ya kolon kanserini önlemek ve iyileştirmek için hangi yiyeceklere ağırlık verilebilir? Aşağıda kolon kanseri ile savaşan bazı yiyecekleri sıraladık.

 

1. Avokado

Yüksek oranda lif içeren bir gıdadır. Lifler bağırsakta düzgün bir şekilde sindirilebilir ve böylelikle polip gelişme riski azalır.

2. Patates

Patates antioksidan bakımından zengin olan gıdalardan biridir. Antioksidan gıdalar oksidatif hasarı önlediği için her tür kanser riskini azaltmaktadırlar. Ispanak, lahana ve brokoli de antioksidan bakımından zengin gıdalar arasındadır. Ayrıca Ümit Aktaş’ın, patatesin haşlanıp soğutulduktan sonra tüketilmesinin sıcak patates püresi olarak tüketilmesinden daha sağlıklı olduğunu öne sürdüğünü belirtmekte fayda var.

3. Zencefil

Zencefil kolon kanseri hücrelerini öldürmek için çalışan anti-inflamatuarlar baharatlardan biridir. Zencefile ek olarak yemeklerinizi sarımsak, zerdeçal, kekik ve soğan gibi kanserle mücadele eden gıdalarla tatlandırabilirsiniz.

4. Yoğurt

Yoğurt gibi probiyotikler bağırsaklarınızı uyarır ve bağırsaklarınız için sağlıklı bir ortam sağlar. Yoğurda ek olarak kefir, turşu ve sirke gibi diğer probiyotikleri de beslenmenize eklemeyi unutmayın.

 

Bunlara ek olarak kanseri önlemede bir bütün olarak bağışıklık sisteminin rolü unutulmamalıdır. Sadece sağlıklı besinler tüketmek kanseri tek başına önlemeyecektir. Bir yandan sağlıklı besinler tüketirken bir yandan da şekerleri ve hazır gıdaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Glutenli yiyecekleri sınırlamalı ve hatta gluten intoleransınız varsa ekmek, makarna, kek, kurabiye, poğaça gibi bütün glutenli yiyecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Son olarak tabii ki yürüyüş ya da hafif egzersizler ve stresi azaltacak etkinlikler yapılmalı.

Bunları yapmaya başlamak için kanser olmayı beklemenize gerek yok!

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanseri Yok Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

10 Maddede Canan Karatay Diyeti

Bir yanıt yazın