Annenin Kan Basıncı Çocuğun Cinsiyeti İçin Belirleyici Olabilir

Annenin Kan Basıncı Çocuğun Cinsiyeti İçin Belirleyici Olabilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Pek çoğumuz hamile birini gördüğümüzde hemen ilk olarak çocuğun kız mı erkek mi olduğunu sorarız. Bu konu o kadar merak edilir ki çocuğun cinsiyetini tahmin etmek için, annenin tatlıya mı yoksa tuzluya mı aşerdiğini sorarak bir sonuç çıkarmaya çalışırız. Bazı kültürlerde çocuğun erkek olması çok önemsenir ve çocuğun erkek olması için annenin hangi yiyecekleri yemesi gerektiğine dair söylentiler vardır. Ama bilim şimdiye dek hep, bebeğin cinsiyetinin tamamen tesadüfi olduğunu söylemiştir. Bununla birlikte yeni araştırmalar, çocuğun cinsiyetini belirleyebilecek bazı faktörler olabileceğini öne sürüyor. Örneğin “bir kadının gebe kalma zamanındaki tansiyonu, çocuğun cinsiyeti konusunda etkili olabilir” diyor.

Çin’de yapılan çalışmada erkek çocuğu olan kadınların gebelik öncesinde, kız çocuğu olan kadınlara göre daha yüksek kan basıncına sahip olma eğiliminde olduğu görüldü. Erkek çocuğu olanların kan basıncı 106 mmHg iken; kız çocuğu olan kadınların kan basıncı 103mmHg idi. Ama, kadınların zamanı denk getirerek kasıtlı olarak çocuklarına bir cinsiyet seçip seçemeyecekleri hala belirsiz.

Araştırma ekibi, gebe kalmayı planlayan 1.411 kadından oluşan bir grubun kan basıncını ölçerek bu araştırmayı yürüttü. Kadınların yaşları, sigara içip içmedikleri, kiloları ve kolesterolleri gibi diğer faktörler de dikkate alındı, ama belirleyici tek faktör kan basıncı çıktı.

Araştırmayı yürüten Dr. Ravi Retnakaran, The Huffington Post’a verdiği demeçte, bu araştırmaya “Annenin hamilelik öncesi fizyolojik özellikleri arasında bebeğin cinsiyetini etkileyecek bir şey var mı?” sorusuyla başladıklarını söylüyor. “İlişkili olan tek şey kan basıncıydı ve çocuğun cinsiyeti ile kan basıncı arasındaki ilişki kuvvetliydi.” diyor.

Bulgular ilginç olmasına rağmen, araştırmacılar insanların belirli bir cinsiyeti doğurmak için kendi kan basıncını değiştirmelerini istemiyor. Retnakaran, “Bu durumun bir neden sonuç ilişkisi olduğuna inanmıyoruz, altta yatan fizyolojinin bir işareti olduğunu düşünüyoruz.”diyor.

Hepsi bir kenara, günün birinde doğacak çocuğun cinsiyetini kesin olarak belirleme fırsatımız olsa bile, pek çok kişinin aynı cinsiyete yönelmesi durumunda dünyadaki cinsiyet dengesinin bozulabileceğini unutmamak gerek. Ayrıca çocuğun sağlıklı olmasının her şeyden önemli olduğunu da tekrar hatırlamakta fayda var.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Hiperaktiviteyi Önleyebilir

Anne Baba Tutumları ve Çocuk Üzerindeki Etkileri

Çocuğunuza Nasıl Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırırsınız?

Bir yanıt yazın