Şeker Tüketimi ile Kanser

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Günümüz beslenme anlayışında pek çok gıda şeker içermektedir. Ekmekler, meyve suları, kahvaltılık tahıllar ve aklınıza gelen gelmeyen pek çok üründe ciddi seviyede şeker bulunuyor. Yıllardır, şekerin toksik etkileri konusunda araştırmalar yapılıyor ve son derece rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkıyor. Şeker tüketimi ile kanser arasındaki ilişki bu çalışmadan çıkan ortak sonuç.

 

Kanser Sorunu Azalmıyor

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir (bkz. Kanser İstatistikleri). Bunun adı dünya çapında bir salgın hastalık değilse, nedir?

İstatistiklerden de anlaşılacağı gibi, kanseri önlemek ya da tedavi etmek için kullanılan mevcut yaklaşımlar işe yaramıyor. İlginçtir ki, bir çok araştırmacı kanser sorununa yeni bir ışık getirmek için beslenme gibi çevresel etkilere yeni yeni odaklanmaya başladı.

 

Şeker, Kanser Hücreleri İçin Mükemmel Bir Yakıt!

Araştırmalar, kanser hücrelerinin yakıt olarak öncelikle glikoz kullandığını gösteriyor. Bu durumda, kanser hücrelerinin oluşumunu önlemek için ya da bir kişiye kanser teşhisi konulduysa kanserin yayılımını önlemek için öncelikle şeker alımını engellemek mantıklıdır.

Ne yazık ki günümüz kanser tedavisi yaklaşımları, sağlıklı beslenme düzenlemesini içermemektedir. Tedavi seçenekleri sürekli, ilaçlar ve kemoterapi etrafında dolaşmaktadır. Halbuki şeker üzerine yapılan araştırmaların bir çoğu, kanser hastalarının şeker tüketim miktarlarının izlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır; çünkü şekeri kısıtlamak, kanserin yayılımcı doğasını daha iyi kontrol etmeye yarayacaktır.

 

Şeker Pek Çok Yiyecekte Var

Şekeri sadece çaya koyduğunuz sofra şekeriyle ya da yediğiniz şekerlemelerle aldığınızı sanmayın. Şeker tam anlamıyla her yerde; işlenmiş olarak aldığınız neredeyse bütün yiyeceklerde var! Aşağıdaki yiyecekler şeker içeriyor:

• Meyve Suları
• Gazlı içecekler
• Konserve yiyecekler
• Zenginleştirilmiş ekmekler
• İşlenmiş etler
• Pastane ürünleri
• Sporcu içecekleri
• Kahvaltılık tahıllar
• Her türlü abur cubur

Eğer kanserden kaçınmak istiyorsanız; daha az şeker tüketmek, daha fazla sebze yemeği yapmak, daha fazla temiz su içmek ve daha temiz yiyecekler tüketmek (GDO’suz ve tarım ilaçsız) gibi hayat tarzınıza yönelik daha bütüncül değişikliklere gitmelisiniz.

 

Şeker ve Kanser ile İlgili Son Mesaj

Artık şeker tüketimi ile kanser arasındaki bariz ilişki kanıtlandı. Bu ölümcül hastalıktan korunmak isteyen kişilerin, beslenmelerini bir gözden geçirmelerinin zamanı geldi. Ayrıca toplumun bu günlerde endişelenmesi gereken tek sorun kanser değil; şeker tüketimi, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıkların da nedeni!

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Depresyon ve Anksiyete Bazı Kanser Türlerini Kötüleştiriyor

Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Bir cevap yazın