bulaşık makinesinde yıkamamanız gereken 10 eşya

Bulaşık Makinesine Asla Koymamanız Gereken 9 Mutfak Eşyası

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bulaşık makineleri 1950’lerden bu yana evlerimizde yer alıyor ve bulaşıkları yıkamanın en pratik yolunu sunuyor bize. Ama her şeye de çare olamıyorlar, maalesef bazı eşyalar eski moda elde yıkamayı gerektiriyor. İşte bulaşık makinesine koymamanız gereken o eşyalar:

1. Dökme Demir Tava

Kullanmadan önce tavayı seasoning işleminden geçirmeyi unutmayın. Kullandıktan sonra ılık su ile temizleyin ve kurulayın.

dökme demir tava

2. Ahşap Eşyalar

Bulaşık makinesinin sıcak suyu, ahşap eşyaların şeklini bozabilir ve ahşapların, bulaşık deterjanı emmesine neden olabilir. Bu nedenle ahşap kaşık, kesme tahtası ve spatulalarınızı daha düşük ısıda elde yıkayın.

3. Antika Eşyalar

Altın süsleme ya da el boyaması detaylı büyükannenizden kalan antika eşyalar sıcak su ve deterjana maruz kaldığında bozulabilir.

4. Sarımsak Rendesi

Sarımsak, macun biçiminde yapışkan bir yapıda olduğundan, rendenin deliklerine yapışır. Bir sonraki kullanımda tamamen lekesiz olduğundan emin olmak için elde yıkayın. Aynı şey peynir rendesi için de geçerli.

rende

5. Etiketli Şişeler

Üzerinde etiket olan bir şişeyi bulaşık makinesinde yıkamak istiyorsanız, önce mutlaka etiketi tamamen çıkarmalısınız. Çünkü kağıt etiket, bulaşık makinesinin filtresine yapışıp makineyi tıkayabilir.

6. Favori Bıçağınız

Bulaşık makinesinde yıkamak, bıçağınızın keskinliğini azaltabilir.

7. Bakır Eşyalar

Bulaşık makinesi bakır yüzeylerin bozulmasına yol açar. Bu nedene bakır eşyaları elde yıkayın.

bakır eşya

8. Yanık Lekeli Tencere

Eğer altını açık unuttuysanız ve yemek yandıysa, bulaşık makinesinin bu lekeyi temizlemesini beklemeyin. Kolları sıvayıp lekeyi siz çıkarmalısınız. Temizliğe girişmeden önce lekenin üzerine biraz kaynar su döküp kabartma tozu eklerseniz daha kolay çıkacaktır.

9. Kristal Eşyalar

Yüksek ısı, kristalin donmasına ve çatlamasına yol açabilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

En Sağlıklı Tencereler Hangileridir?

Ağır Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Kokulu Mumlar Evin Havasını Kirletiyor!

 

Bir cevap yazın