Hamile Kalmayı Kolaylaştıran 5 Besin

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran 5 Besin

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, doğru beslenmek size yardımcı olacaktır. Peki hangi vitamin ve minerallerin hamile kalmayı kolaylaştırdığını biliyor musunuz? Beslenme uzmanları, standart beslenme şekliyle kadınların yeterince almadıkları ya da hiç bilmedikleri vitamin ve mineralleri belirlemiş. Aşağıda doğurganlığa yardımcı olan o 5 besin maddesini inceleyebilirsiniz.

Çinko

Amerikan Fizyoloji Derneği’nin toplantısında sunulan bir çalışma, çinko eksikliğinin yumurta gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini gösteriyor. Çalışmanın baş yazarı James Hester, çinkonun yumurta hücresi gelişiminde düzenleyici bir rol oynadığını belirtiyor.

Hester, çinko ihtiyacının düşünülenden daha erken başladığını ve hamile kalmaya çalışan kadınların, kendilerinin ve eşlerinin beslenmesindeki çinko miktarını arttırmayı kesinlikle düşünmesi gerektiğini öne sürüyor.

Çinko içeren yiyecekler arasında karides, istiridye, balık, et, karaciğer, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, tam tahıllar, ceviz, badem, yumurta ve peynir var. Çinkonun aşırı alımı zararlı olduğu için, takviye kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolü gerekiyor.

Kolin

Kolin, her yaşta insan için önemli olan; ama pek çok insanın yeterince alamadığı bir besindir. Kolin beyin gelişiminde rol oynamaktadır.

Yumurta sarısı, taze fasulye ve karaciğer kolin içeren kaynaklardır. Kolin çok fazla gıdada fakat az miktarda bulunmaktadır. Hamile beslenmesi ile ilgilenen Elizabeth Shaw, yumurta, et ve yeşil sebzeler açısından zengin bir diyetin yeterli kolin alımına yardımcı olacağını belirtmiştir.

Omega 3

Omega-3, bebeğin beyin ve göz gelişimi için hayati öneme sahiptir. Avrupa Obstetrik ve Jinekoloji ve Üreme Biyolojisi Dergisi’nde yapılan bir çalışma, omega-3 takviyesi tüketiminin, erken doğum olasılığını azalttığını göstermiştir. Ayrıca New England Journal of Medicine, üçüncü trimesterde annenin omega-3 almasının, çocukta astım ve alt solunum yolu enfeksiyonu riskini üçte bir oranında azalttığını göstermiştir.

Probiyotikler

Probiyotikler ve prebiyotikler, sağlıklı bir bağırsak için hem gıda hem de takviye formunda gereklidir. Tavsiye edilecek miktar henüz belirlenmemişse de, Elizabeth Shaw, probiyotik alımını arttırmanızı öneriyor. Ayrıca bağırsak sağlığının hamilelik için çok önemli olduğunu da belirtiyor.

Demir

Demir minerali, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yapımında hayati bir önem taşımaktadır. Ayrıca enerji seviyenizi de yükseltir. Kadınlar demir seviyelerini kan testi ile kontrol ettirebilirler.

Düşük demir seviyesi kadınlarda yumurtlama eksikliğine yol açabilir. Demir takviyesi yumurtlama sorunlarını çözerek hamile kalmayı kolaylaştırır.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Eğer gebe kalmak istiyorsanız, çok yönlü bir diyet uygulamanız şarttır. Bu beş besin, sağlıklı bir beslenme planının sadece bir parçasıdır. New Jersey’li diyetisyen Lizzy Swick doğru beslenmek için, yeterli miktarda meyve ve sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Buna ek olarak doğum öncesi vitaminlerin de kullanılması gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Hamilelikte Yaptıklarınız Çocuğunuzun Gelecekteki Sağlığını Belirliyor

Planlanmamış Hamilelik Depresyon Riskini Arttırıyor

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Otizmi Önleyebilir

Bir cevap yazın