C Vitamini Kandaki Toksik Maddeleri Temizleyebilir

C Vitamini Vücuttaki Toksik Kurşun Miktarını Azaltıyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

C vitamininin vücutta pek çok işlevi vardır. Örneğin, vücudumuz kollajen oluşturmak için C vitamininden faydalanır. C vitamini cilt, bağ dokusu, tendon ve kan damarlarının yenilenmesinde kullanılır; yara iyileştirme sürecinde ve yaralı dokuların biçimlendirilmesinde hayati bir rol oynar. Buna ek olarak kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımı ve bakımı için de gereklidir.

C vitaminin faydaları sadece bu kadar değil. Bu vitamin soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesinde de etkilidir. Bazı çalışmalar, serbest radikallerin zararlarını engelleyen güçlü bir antioksidan olması nedeniyle C vitamininin kanseri önlemede bile yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bütün bunlara ek olarak bazı çalışmalar C vitamininin vücuttaki kurşun miktarını (toksik ağır metal) azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Yetişkinler ve altı yaş üstü çocuklar dahil olmak üzere 19.000 kişinin verilerinin analiz edildiği bir çalışma, kan içeriğindeki C vitamini yüksek olan çocuklarda kurşun toksisitesinin %89 oranında daha düşük çıktığını; yetişkinlerde ise %68 oranında daha düşük çıktığını gösterdi. Yani özellikle gelişmekte olan çocuklarda kurşun toksisitesi ile mücadele açısından C vitamini oldukça önemli. Bu konudaki bir başka çalışma Galveston’daki Teksas Tıp Şube Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütüldü. Bu çalışmada sigara içenlere 1000 mg C vitamini takviyesi verildi ve bu takviyeyi alanların, almayanlara göre kan dolaşımındaki kurşun miktarının büyük ölçüde azaldığı görüldü.

GLASS (Kurşun Destek Servisi) C vitamininin şelasyon denilen bir süreçle kandaki kurşunu azalttığını söylüyor. C vitamininin kurşunla bağlandığı ve bu şekilde vücudun dışına taşındığı düşünülüyor. GLASS’a göre C vitamini, kandaki kurşun düzeyini düşürmeye yardımcı olan tek vitamin değil; E vitamini, B1 vitamini (tiamin) ve B9 vitamini (folat) gibi diğer vitaminler de vücuttaki kurşun maddesinin azalmasına yardımcı oluyor.

Kurşun toksisitesi hem çocuklarda hem de erişkinlerde nörolojik hasara neden olabilecek ciddi bir sorundur. Kurşun, eski ve bozulmuş boyalarda, eski inşaat malzemelerinde ve kirlenmiş toprakta bulunuyor. Özellikle eski binalarda yaşayanlar kurşun toksisitesi açısından risk altında. Bu nedenle sağlıklı beslendiğinizden ve her gün yeterli miktarda C vitamini aldığınızdan emin olmalısınız. Bunu sağlamanın en iyi yolu bol bol yeşillik, meyve ve sebze yemektir. C vitamini içeren besinleri yeteri kadar tüketme şansınız olmadığında takviyeler kullanmak işe yarayabilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Ağır Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Ağır Metallerden Kurtulmak İçin Detoks Kürü

Bir yanıt yazın