Depresyon ve Anksiyete Bazı Kanser Türlerini Kötüleştiriyor

Depresyon ve Anksiyete Bazı Kanser Türlerini Kötüleştiriyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Çağımızın en korkulan hastalığı olan kanser ile ilgili, pek çok araştırma yapılıyor ve her geçen gün yeni sonuçlara ulaşılıyor. Son edinilen bilgiler kişide anksiyete ve depresyon düzeyinin yüksek olmasının, bazı kanser türlerinde ölüm riskini arttırdığını ortaya koydu.

Londra ve Sydney Üniversiteleri’nden bir ekip, psikolojik sorunların bazı kanser türlerindeki ölümlerde potansiyel bir belirleyici olup olmadığını incelemek için işe koyuldu. 1994 ile 2008 yılları arasında 16 yaş ve üstü 163.363 erkek ve kadınla toplam 16 farklı çalışma yapıldı. Psikolojik sorunların kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı önceden biliniyordu fakat kanser ile ilişkisi ilk kez bu kadar detaylı incelemeye alınmıştı.

Katılımcıların psikolojik durumları genel sağlık anketi ile ölçüldü ve katılımcılar ortalama dokuz buçuk yıl takibe alındılar. Yaş, cinsiyet, eğitim, sosyoekonomik durum, beden kitle indeksi, sigara ve alkol kullanımı gibi, sonuçları etkileyebilecek çeşitli faktörler de kontrol altına alınarak çeşitli hesaplamalar yapıldı.

Araştırmayı yürütenlerden Dr. David Batty istatistikler sonucunda, psikolojik sorunları yüksek düzeyde olan kişilerin; özellikle bağırsak, prostat, pankreas, lösemi ve özofagus kanserlerinde ölüm riskinin daha yüksek olduğunu açıkladı.

Böylece, beden sağlığımız kadar ruh sağlığımıza da özen göstermemiz gerektiği ve kanser söz konusu olduğunda ruh sağlığının mutlaka ön planda tutulması gerektiği bir kez daha anlaşıldı

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

Anksiyeteyi Azaltmanın 7 Basit Yolu

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi

Kanseri Yok Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Bir yanıt yazın