Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi

RUH SAĞLIĞI

Depresyonunuz yıllardır devam ediyor, dönem dönem iyileşmenize rağmen tekrar başlıyor; hatta bir çok terapi, ilaç ve kişisel gelişim programları uygulamanıza rağmen geçmiyor olabilir. Umutsuzluğa kapılmayın, belki de bazı yanlış inançlar iyileşmenizi engelliyordur. Bu yazıda Dr. Audrey Sherman’ın, kronik depresyon hastalarıyla yaptığı görüşmeler sonucu dikkat çektiği bazı önemli noktaları paylaşacağız. İşte depresyondan çıkamamanızın 5 sebebi:

 

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi:

Dr. Sherman “Doktorların söylediği her şeyi yapıyorum, neden hala iyileşemiyorum” diyen hastalarda bazı yanlış düşüncelerin ortak olduğunu fark etti. Bu yanlış düşünce ve inançları yeterince kavrayıp yerine doğrusunu koyduğunuzda depresyonun önündeki en büyük engellerden kurtulmuş olacaksınız.

 

1.Depresyonun genetik temelli olduğuna inanmak

Eğer depresyonunuzun genetik olduğuna inanırsanız bunu kader olarak kabul edersiniz ve umutsuzluğa kapılacağınız için iyileşmek için yeterli çabayı gösteremezsiniz. Gerçek anlamda genetik olan çok az depresyon tipi vardır. Büyük ihtimalle sizin depresyonunuz genetik değil; geçmişteki talihsiz olaylarla tetiklenen olumsuz düşünce kalıplarının yol açtığı öğrenilmiş bir depresyon. Kaldı ki genetik bir depresyon eğilimi söz konusu olsa bile yine de bu, depresyondan asla kurtulamayacağınız anlamına gelmiyor. Depresyondan tamamen iyileşme şansınız her zaman var.

 

2.İlaçların depresyonu iyileştireceğine inanmak

Özelikle kriz dönemlerinde ve ağır vakalarda ilaçlar oldukça faydalıdır. Ama depresyondan kurtulmak için sadece ilaçlara bel bağladıysanız ilaçları bıraktıktan sonra tekrar eski halinize dönmeniz çok olası. İlaçların, sorunlarınız üzerinde düşünüp onları aşma motivasyonunuzu ortadan kaldırmasına izin vermemelisiniz. Mutlaka hayatınızdaki depresyona yol açan şeyler üzerinde düşünüp bunlara çözüm üretmeli; eğer bunu tek başına başaramıyorsanız uzman bir psikologdan destek almalısınız.

 

3.Depresyonun nedenini anlayamamak

Eğer depresyonunuzun nedenlerini anlayamadıysanız tamamen iyileşmeniz çok zor. Sorunun ne olduğunu anlamak, sorunla baş etmek için gerekli duygusal ve düşünsel becerileri geliştirmenize olanak sağlayarak, iyileşmenin kalıcı olmasının yolunu açar.

 

4.Kapsamlı bir eylem planı uygulamamak

Depresyondan kurtulmak için hayatınızın her alanında düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Israrlı bir depresyon söz konusuysa genel bir fiziksel kontrolden geçmeli, yediklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz. D vitamini, B12 vitamini ve bazı mineral eksiklikleri ya da tiroid gibi bazı hastalıklar depresyonun uzamasına neden olabilir. Ayrıca çevrenizde sizi kötü etkileyen insanlar varsa ya da sizi olumsuz etkileyen bir ortamda sürekli bulunmanız gerekiyorsa, bu alanlarda değişiklikler planlayarak yavaş yavaş uygulamaya başlamalısınız.

 

5.Depresyonun sizi tanımlamasına izin vermek

Depresyondan tamamen kurtulmak istiyorsanız, depresyon harici şeylere odaklanmalısınız. Depresyon sizi yutuyor gibi görünse de onun hayatınızdaki her şeyi kontrol etmesine izin vermeyin, sizi eğlendiren herhangi bir şeyle ilgilenin. Keyifli olmanın nasıl bir duygu olduğunu hissetmeye çalışın. Depresyonu karakterinizin bir parçası olarak görmeyin. Gücünüzü depresyondan değil; yeteneklerinizden, hayallerinizden, ilgi alanlarınızdan ve hayatınızdaki güzel şeylerden alın.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da göz atmakta fayda var:

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın