mutluluk

Mutluluk Hormonunuzu Yükseltecek 6 Öneri

RUH SAĞLIĞI

Kendinizi kötümser, üzgün, güvensiz ya da panik atak geçirmek üzereymiş gibi mi hissediyorsunuz? Bu durum, yaşamınızdaki veya genel olarak dünyadaki stresli olaylara ek olarak; dopamin (bir mutluluk hormonu) seviyenizin düşük olmasından da kaynaklanabilir.

Dopamin, pek çok önemli beyin aktivitesinde rol alan bir nörotransmitterdir. Haz duygusuyla bağlantılıdır ve bir şeyle ödüllendirildiğimizde salgılanır. Dopamin salınımı aynı zamanda alkol ve şeker bağımlılığı davranışlarında da rol oynar. Bir kişinin dopamin düzeyi düşükse kaygı, yorgunluk, depresyon, cinsel isteksizlik, izolasyon, odaklanma ve motive olma zorluğu gibi pek çok sorun yaşayabilir. Neyse ki, ilaç kullanmadan dopamin düzeyinizi etkin bir şekilde arttırmanın bir sürü yolu var.

 

Egzersiz Yapın

Egzersiz, dopamin seviyenizi yükseltmenin en iyi yoludur. Yürüyüş, koşu yüzme, bisiklet, yoga gibi her türlü egzersiz, dopamin ve diğer mutluluk hormonlarınızın artmasına yardımcı olur.

 

Sağlıklı Beslenin

Tirozin, dopamin hormonunun yapı taşı olduğu için, diyetinizde bu proteinden yeterince almanız önemlidir. Avokado, muz, yumurta, tavuk, badem, yeşil çay, çikolata ve kahve gibi gıdalar vücuttaki tirozini arttırmaktadır.

Ayrıca balık, ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar, vücudun normal seviyelerde serotonin üretmesine yardımcı olur. Serotonin sizi mutlu hissettiren hormonlardan bir diğeridir.

 

Müzik Dinleyin

Müziğin sizi niçin bu kadar mutlu hissettirdiğini hiç merak ettiniz mi? Çünkü dopamin seviyenizi yükseltir.

 

Bağımlılıklardan Kurtulun 

Sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı ve şekerli gıdaların bolca tüketilmesi, size kısa vadede keyif sağlasa da, uzun vadede kötüleştirir. Bu davranışları sağlıklı olanlarla değiştirin, fiziksel aktivitelere yönelin ve eğlenceli hobiler edinin.

 

Meditasyon Yapın

Bilim dünyası her geçen gün meditasyonun yeni bir faydasını keşfediyor. Meditasyon anı yakalamanıza ve aşırı düşünmenin getirdiği endişeden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra, meditasyonun beyindeki dopamin düzeyini artırdığı da gösterildi.

 

Yaratıcı Olun

Yaratıcı aktivitelerle meşgul olduğunuzda beyindeki dopamin seviyeniz yükselir. Belli bir yeteneğiniz olmasa da, siz yine de deneyin! Çizim yapın, boyayın, yazı yazın, şarkı söyleyin, fotoğraf çekin… Bu tür yaratıcı aktiviteler odaklanmayı arttırır ve  dopamini tetikler.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bi göz atın:

Modunuzun Yükselmesini Sağlayacak 9 Öneri

Pozitif Düşünmek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

C Vitamininin Ruh Sağlığındaki Kilit Rolü

Zeki İnsanların Mutlu Olamamasının 6 Nedeni

Bir yanıt yazın