Sarımsak Beyindeki Kanser Hücrelerini Yan Etkiye Yol Açmadan Yok Ediyor

Sarımsak Beyindeki Kanser Hücrelerini Yan Etkiye Yol Açmadan Yok Ediyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Güney Carolina Tıp Üniversitesi’nde küçük bir araştırmacı grup, sarımsaktaki bazı organik-sülfür bileşiklerinin, sağlıklı hücrelere zarar vermeden beyindeki kanser hücrelerini yok ettiğini keşfetti. Üç doğal sarımsak bileşiğinin, özellikle de erişkinlerde en hızlı büyüyen kanser hücresi olan glioblastomaya etkisini incelemek için bir araya gelen grup, glioblastoma kanser hücrelerine sarımsaktaki üç sülfür bileşiğini uyguladı.

Bileşikler, dialil sülfür (DAS), dialil disülfid (DADS) ve dialil trisülfid (DATS) idi. Başta dialil trisülfid (DATS) olmak üzere her üçünün de kanser yok edici etkisi kanıtlandı. Araştırmaya göre söz konusu bileşikler kan-beyin bariyerini geçebiliyor ve bu sayede kanser hücresi ölümü başlatıp çoğalmasını engelliyor.

Aslında sarımsaktaki kükürt bileşiklerinin kansere karşı koruyucu etkisi önceden de biliniyordu. Araştırmacılar söz konusu bileşiklerin ne kadar koruyucu olduğunu tespit etmek için bu çalışmayı başlatmışlardı. Sonuç beklenenden çok daha umut verici oldu.

Araştırma aslında 2007 yılında yapılmasına rağmen basında çok fazla yer almamış. Bunun nedeni, tedavi olarak ameliyat, radyasyon ve kemoterapinin kullanıldığı kanser endüstrisi gelirlerini kaybetmek istemeyen ilaç şirketleri olarak gösteriliyor.

Faydalı bileşiklerin ortaya çıkması için, sarımsağın soyulduktan sonra 15 dakika hava ile temas etmesi gerekiyor. Fazla iştah açıcı görünmeyebilir ama sarımsağı ezip beklettikten sonra çiğ olarak tüketmek maksimum fayda sağlıyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

Kanser Tamamen İnsan Yapımı Bir Hastalık

Bir yanıt yazın