Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı Sizi Meme Kanserinden Koruyabilir

Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı Sizi Meme Kanserinden Koruyabilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Meme kanserinin kadınlar için ciddi bir risk olduğunu biliyoruz. Deri kanserinden sonra en yaygın ikinci kanser türü olan meme kanseri, %85 oranında yaşam tarzı ile ilişkili genetik mutasyonlardan kaynaklanır. Hücre yaşlanmasını yavaşlatarak, hücrelerdeki kronik iltihaplanmayı azaltarak ve hücrelerin genel sağlığı desteklenerek söz konusu genetik mutasyonlar engellenebilir. Bunu başarabilmek için kullanabileceğimiz en güçlü silah, mutfağımızdaki sağlıklı gıdalardır. Özellikle zeytinyağı bu gıdalar arasında en öne çıkanıdır.

Sızma zeytinyağında, oleocanthal, oleuropein, hydroxytyrosol ve tyrosol gibi güçlü doğal anti-inflamatuar fenolik bileşikler vardır ve bu bileşikler meme kanserinde ciddi faydalar sağlamaktadır. Günde sadece bir çorba kaşığı saf sızma zeytinyağı tüketerek, meme kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltabilir ve kanser hücrelerinin vücudunuza tutunmalarını önleyebilirsiniz. Bu konuda yapılmış randomize kontrollü bir çalışmada, araştırmacılar daha önce herhangi bir meme kanseri öyküsü olmayan 60 ila 80 yaş arasındaki 4282 kadını inceledi. Sızma zeytinyağı tüketilen her %5 kalori için, yayılmacı meme kanseri riskinin %28 oranında azaldığı görüldü. 1600 kalorilik bir diyetin yüzde 5’i, 2 tatlı kaşığı zeytinyağna eşdeğer 80 kaloriye denk düşecektir. Çalışmada ortalama yağ alımı 1.5 çorba kaşığı olarak belirlendi ve yayılmacı meme kanseri riskinin %68 azaldığı görüldü.

 

Zeytinyağı, Meme Kanserinin Nüksetme Riskini De Azaltabilir

Meme kanseri tedavisi sonrası 307 kadın ile yapılan bir başka randomize çalışmada, 108 kadın Akdeniz diyeti uygularken; geri kalanlar normal diyetini uygulamaya devam etti. Üç yıllık gözlemin ardından, normal diyet grubunda 11 meme kanseri nüksü görülürken; Akdeniz diyet grubunda ise hiç nüksetme vakası görülmedi. Akdeniz diyet grubundaki katılımcılara yapılan kan testlerinde, başta vitamin A, beta-karoten olmak üzere vitamin seviyelerinin daha yüksek çıktığı görüldü ve inflamatuar moleküllerin azaldığı tespit edildi.

Bütün bu çalışmalardan çıkan sonuç, günlük beslenmenize mutlaka sızma zeytinyağı eklemeniz gerektiğidir. Kullandığınız zeytinyağı kaliteli olmalı, soğuk sıkım sızma zeytinyağları tercih edilmelidir.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Bir yanıt yazın