asidik besinlerin

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Kanserin başlıca nedeni yediğimiz besinlerdir. Eski zamanlarda ağırlıklı olarak alkali gıdalar tüketiyorduk, ama artık bu değişti ve kanser oranları da arttı. Maalesef çoğu doktor kanserden uzak kalmak için (ya da kanserden kurtulmak için) nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda bizi bilgilendirmiyor. Halbuki kanseri asıl tetikleyen şey asidik besinlerin tüketilmesidir.

Günümüzde asidik ve alkali elementler içeren pek çok yiyecek çeşidi var. Eğer çok fazla asidik besin tüketiyorsanız bu durumun kanser oluşumuna zemin hazırladığını bilmelisiniz ve maalesef şu anda batı kültüründe asidik besinler çok yaygın. Süpermarketler hayatımıza girdiğinden beri aburcuburlar ve işlenmiş gıda sofralarımızdan hiç eksik olmuyor. Bundan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey beslenmenizde bazı değişiklikler yaparak yediklerini kontrol altına almak. Özellikle kanser veya buna benzer başka ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşanlar, mutlaka alkali gıdalara ağırlık vererek vücudunun pH düzeyini dengelemelidir. Kanser ve diğer pek çok hastalık asidik ortamda gelişiyor, alkali ortamda ise yaşayamıyor.

Diyetinizdeki asidik ve alkali gıda dengesini ayarlayabilmek için öncelikle hangi gıdaların asidik hangilerinin alkali olduğunu öğrenmeniz gerekiyor:

Asidik besinler: makarna, beyaz ekmek, peynir, et, dondurma ve tereyağı, reçel, jöle, aburcuburlar, alkollü ve alkolsüz içecekler

Alkali besinler: neredeyse tüm taze meyve ve sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, tahıllar ve baklagiller

Elbette asidik gıdaların tamamı kötü değil. Et ve süt ürünleri gibi faydalı asidik gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz. Ama sofranızda çoğunlukla alkali besinlere yer verin. Kanserin oluşmasına katkıda bulunan başka faktörler olsa da, yine de en önemli nedeninin yediğimiz şeyler olduğunu unutmayın. Sağlığımız, vücudumuza giren besinlerle doğrudan bağlantılıdır.

Süpermarketlerde satılan gıdaların çoğu rafine gıdalardır, besin değerleri düşüktür ve kanser yapıcı pek çok madde içerirler. Kanserle mücadele edenler ve kanseri önlemek isteyenler mutlaka alkali yiyeceklere ağırlık vermeli; hatta mümkünse alkali yiyeceklerin en tazesini ve organiğini bulmaya çalışmalılar.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanseri Yok Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Kolon Kanseri Riskini Azaltan 4 Yiyecek

Bir yanıt yazın