Mikrodalga Fırın Yiyeceklerin Besin Değerini Düşürüyor

Mikrodalga Fırın Yiyeceklerin Besin Değerini Düşürüyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Mikrodalga fırınlar, sağlığa iyi gelen ve hastalıklardan koruyan pek çok vitamini yok ederek, yemeğin besin değerini azaltıyor. Örneğin brokolideki kanserle mücadele eden vitaminlerin % 98’ini yok ediyor.

Bunun nedenini anlamak için, öncelikle vitaminlerin ve bitkisel besinlerin doğasını anlamalısınız. Bunlar çok kırılgan ve hassas moleküllerdir. Pişmiş durumda olanlara göre çiğ bitkisel gıdalarda, daha çok bitkisel besin içeriği vardır ve bunlar ısı ile kolayca yok olurlar. Karotenoidler, antioksidanlar, DIM veya antosiyaninler mikrodalga enerjisi ile kolaylıkla yok edilen moleküllerdir.

Mikrodalgalar, pişirdiğiniz her şeyin içindeki su moleküllerini harekete geçirip içten dışa sıcaklık oluştururlar ve bu, yemek pişirmenin en kötü yoludur. Çünkü hücre bazında gerçekleşen bu pişirme, hastalıkları iyileştiren vitaminlerin ve bitkisel besinlerin neredeyse tamamını, moleküler düzeyde parçalayarak yok eder.

Mikrodalgalı yiyecekler sadece besin değer açısından “ölü” değil, aynı zamanda moleküler olarak parçalandıkları için boş kalorilerdir. Hemen hemen tüm vitamin ve bitkisel besin içerikleri tahrip olmuştur.

Mikrodalganın yemek pişirmek için sağlıklı olduğunu söyleyen biri, beslenme ve pişirme yöntemleri konusunda hiçbir şey bilmiyor demektir. Sebzeleri buharda pişirmek bazı sebzelerin besin içeriklerini daha da erişilebilir hale getirirken, mikrodalgada pişirmek sebzelere hücresel seviyede zarar verir.

 

Görünüşe Aldanmayın

Mikrodalgalar konusunda en aldatıcı olan şey, aslında hücresel seviyede nükleer bir savaştan çıkmış olmalarına rağmen; yiyeceklerin tamamen aynı görünmeleridir. Eğer mikrodalgalı gıdaları güçlü bir mikroskop ile görebilseydiniz, bir daha bu şekilde pişmiş bir yemeği yemezdiniz, çünkü bozuk moleküllerden oluşan bir besin çöplüğünün ne demek olduğunu anlardınız.

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, diyetinizin önemli bir bölümünün çiğ bitkilerden oluştuğuna emin olun. Bazen buğulanmış, hafif kızartılmış veya ızgara edilmiş sebzeler de yiyebilirsiniz. Ancak mangal yaparken dikkat edin; çünkü yiyecekteki yanmış bölümler kanserojen kimyasallar içermektedir.

Unutmayın, yemeğini sürekli mikrodalgayla ısıtan bir kişide, uzun vadede pek çok sağlık sorununa davetiye çıkaracak kronik besin eksiklikleri olacaktır.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

En Sık Rastlanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

En Sağlıklı Tencereler Hangileridir?

Halsizlik ve Unutkanlık B12 Vitamini Eksikliği Habercisi Olabilir

Bir yanıt yazın