romatoid artrit süt

Süt Tüketimi Romatoid Artrit Hastalığını Tetikliyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Romatoid Artrit vücudun bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında ortaya çıkan kronik hastalıklardan biridir.  Hastalığın belirtileri arasında şunlar vardır:

*Yorgunluk, ateş ve kilo kaybı
*Genellikle sabahları ortaya çıkan ve hareketsizlikte daha kötü olan eklem sertliği
*Hassaslaşmış, şişmiş eklemler

Romatoid artrit ilk etapta el ve ayak parmakları gibi küçük eklemleri etkileyerek başlar. Zamanla semptomlar bilek, dirsek, kalça, diz, omuz gibi diğer büyük eklemlere yayılır.

Romatoid Artrit’te Doğal Tedavi

Romatoid artrit tedavisinde kullanılan pek çok ilaç olmasına rağmen, çeşitli beslenme değişiklikleri ve egzersiz ile hastalığı ortadan kaldırmak çok daha sağlıklıdır. Romatoid Artrit ile ilgili araştırmalar hala istenilen düzeyde olmasa da, hastalığı tetiklediği kanıtlanmış bazı gıdalar var.

Romatoid Artrit’te beslenmeden ilk çıkarılması gereken besin süt olmalıdır. Beslenme uzmanı ve doktor Neal Barnard sütün içindeki kazein maddesinin eklem ağrılarını tetiklediğini ve süt tüketimini sonlandıran pek çok RA hastasında ağrıların ortadan kaybolduğunu belirtiyor. Vücudun, sütteki antikorları yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algıladığı için kendini korumaya aldığını; fakat bunu yaparken sütün yanı sıra vücudun diğer kısımlarına da saldırdığını belirtiyor. Bu durumun eklem ağrılarına yol açtığını bildiren DR. Neil Bernard, romatoid artrit hastalarına ilk olarak beslenmelerinden sütü çıkarıp semptomların azalıp azalmadığını takip etmelerini öneriyor.

Buna ek olarak RA hastalarının D vitamini düzeylerini de yüksek tutmaları gerekiyor. 2012 yılında yapılan araştırmaya göre D vitamini eksikliği RA hastalarında eklem ağrılarının şiddetini arttırıyor. Kış aylarında D vitamini takviyesi alıp, yaz aylarında güneş ışığından faydalanarak kemikleri ve kıkırdakları güçlendirmek ağrıların azalmasında etkili bir rol oynuyor.

 

Kaynak: link1, link2

 

Şunlara da bir göz atın:

Kronik Yorgunluk Sorununa Yol Açabilen 3 Besin Grubu

Gluten Hassasiyetiniz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Tip 2 Diyabetin 5 Başlangıç Belirtisi

Bir cevap yazın