Tip 2 Diyabetin

Tip 2 Diyabetin 5 Başlangıç Belirtisi

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Türkiye, diyabetin en fazla artış gösterdiği ülkelerden biri. Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, ülkemizde diyabetin 10 yıl içinde %100 arttığını belirtiyor. Dünyada 450 milyon diyabetli olduğu ve 20 yıl sonra bu sayının %60 artarak yaklaşık 800 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kötü beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle dünya tarihinde ilk kez bir sonraki kuşağın ömrünün, önceki kuşaktan daha kısa olacağını öne sürüyor. Diyabet, kalp hastalıklarının ve diğer kronik hastalıkların başlamasıyla doğrudan ilişkili. Eğer bu talihsiz hastalıktan uzak durmak istiyorsanız tip 2 diyabetin başlangıç belirtilerine göz atın ve bir an önce harekete geçin.

 

Tip 2 Diyabetin 5 Başlangıç Belirtisi

Sık İdrara Çıkma

Tip 2 diyabet söz konusu olduğunda kanda ekstra glikoz oluşur ve böbrekler onu boşaltmaya çalışır. Bunun sonucu olarak idrar üretiminde artış olur ve sık idrara çıkma isteği görülür.

 

Aşırı Susama

Sık idrara çıkmanın bir sonucu olarak sıvı kaybı artar ve aşırı susama ortaya çıkar. Ayrıca ağız kuruluğu da normalden fazla olabilir.

 

Açlık Hissinde Artış

Tip 2 diyabette insülin vücutta iyi çalışmaz. Bu da pankreasın durumu telafi etmek için aşırı çalışmasına yol açar. Pankreas fazla çalışınca vücutta artan insülin hormonu beyne daha fazla gıdaya ihtiyacı olduğuna dair mesajlar gönderir (aslında öyle olmasa bile).

 

Ağrı veya Uyuşma

Yüksek şekere maruz kalma nedeniyle zamanla sinir hasarı oluşur ve diyabetik nöropati gelişebilir. Bu durum ilk olarak ayakta açıklanamayan acı ve uyuşukluk olarak kendini gösterir.

 

Bulanık Görme

Tip 2 diyabetin başlangıcında vücut kan şekerindeki değişime uyum sağlamakta zorlandığı için bulanık görme başlar. Vücut yeni yüksek kan şekeri seviyelerine (yani diyabete) alıştıktan sonra, görme normale döner.

 

Bunlara ek olarak ilerleyen dönemlerde yorgunluk, kuru ve kaşıntılı bir cilt, yaralarında geç iyileşmesi gibi belirtiler de ortaya çıkacaktır.

 

Tedavisi: Diyabete ilaçla müdahale edilebilmektedir fakat bu şekilde kalıcı bir iyileşme sağlanamaz. İlaç sadece semptomların hafiflemesini sağlar. Bunun yanı sıra, beslenmesinde şeker ve karbonhidrat alımını sınırlayarak bu hastalıktan tamamen kurtulduğunu belirten pek çok insan vardır.

Eğer tip 2 diyabetiniz varsa ya da başlangıç evresinde olduğunuzu düşünüyorsanız, doktor gözetiminde Karatay Diyeti’ne başlayabilirsiniz. Karatay Diyeti Yemek Tarifleri etiketimizde şeker ve karbonhidrat içermeyen tariflere de ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Gluten Hassasiyetiniz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

En Sık Rastlanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

10 Maddede Canan Karatay Diyeti

Bir yanıt yazın