Yeşil Çay İçmek İçin 6 İyi Sebep

Yeşil Çay İçmek İçin 6 İyi Sebep

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Yeşil çay artık sayısız hastalığa iyi gelen tıbbi bir içecek haline geldi. Bu sihirli içecekten günde sadece bir bardak içmek bile şaşırtıcı yararlar sağlıyor. Her ne kadar pek çok kişi siyah çayı tercih etse de, yeşil çayda faydalı antioksidan, kateşin ve polifenol miktarı siyah çaya göre daha fazladır.

İşte favori içeceğinizin yeşil çay olması için 6 sebep:

 

1. Alerjilerle Mücadele Eder

Alerji mevsiminde cephaneliğinize yeşil çayı da eklemeniz iyi olacaktır. Yeşil çayın anti-alerjik olduğu kanıtlanmıştır, bu etkiyi yaratan madde muhtemelen spesifik bir bileşik olan epigallokatechin gallate (EGCG)’dir. Cytotechnology dergisinde 2007 tarihinde yayınlanan bir araştırmada, yeşil çaydaki polifenolünün (EGCG’nin metillenmiş bir biçimi) polen alerjilerini azaltabildiği gösterilmiştir.

 

2. Gözlere İyi Gelir

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar göz dokularına nüfuz edebilir ve antioksidan aktivite gösterebilirler. Deneysel Göz Araştırması dergisinin 2001 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre, yeşil çay katarakt kaynaklı körlüğü önleyebiliyor. Yeşil çay ekstresi ile beslenen laboratuvar fareleri kullanılarak ulaşılan bu bulgular, yeşil çayın göz hastalıklarında koruyucu olarak kullanılabileceğini gösterse de, henüz insanlar üzerindeki etkisi teyit edilmiş değildir.

 

3. Kolesterolü Düşürür

Sağlıksız atıştırmalıklar ve içecekler tüketmek yerine yeşil çay içmek, kolesterol düzeyinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Yeşil çaydaki güçlü antioksidan EGCG’nin, kalın bağırsaktaki kolesterol emilimini engellediği düşünülmektedir. 2011 American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışma, günde beş fincan yeşil çay içmenin kolestrolde anlamlı bir düşüş sağlayacağını göstermiştir.

 

4. Diş ve Diş Etlerine İyi Gelir

Çay içmek diş lekesi etkisi nedeniyle kötü bir üne kavuşmuş olsa da, ağız sağlığınız söz konusu olduğunda yeşil çay tüketmek gerçekten yararlı olabilir. Periodontoloji Dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, yeşil çay içmenin diş eti hastalıkları ile ters orantılı olduğu görülmüştür. Düzenli olarak yeşil çay içmek, diş eti hastalığı semptomlarını, muhtemelen kateşinin varlığına bağlı olarak azaltmaktadır. Kateşin, vücuttaki iltihabı azaltır ve böylelikle diş eti bakterilerinin neden olduğu iltihaplanma tepkisiyle savaşır.

 

5. Ağız Kanserinden Korur

Yeşil çayın pankreas kanserini ve ağız kanserini hedef aldığı bilinmektedir. En güçlü antioksidan olan EGCG, mitokondrilerini yok ederek kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilir.

 

6. UV Işınlarından Korur

Plaja giderken çantanıza, güneş kremi ve güneş gözlüğüne ek olarak bir paket de yeşil çay ekleyebilirsiniz. Yeşil çaydaki kateşinler, cildi UV ışınlarının etkisine karşı daha dirençli hale getirir ve böylelikle cilt yaşlanmasını önleyebilir. Ayrıca UV maruziyetinden sonra ortaya çıkan cilt kızarıklığının azalmasına da yardımcı olur.

British Journal of Nutrition’da 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, 12 gün boyunca günde 50 mg. C vitamini ile birlikte her gün nispeten düşük doz yeşil çay veya iki fincan yeşil çayın, UV radyasyonunun etkisini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. UV maruziyeti ciltte iltihap ürettiği zaman, yeşil çay takviyesi bu etkiyi azaltmaktadır.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Biberiye Koklamak Hafızayı Geliştiriyor!

Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir yanıt yazın