yüz yogası ile göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz

Yüz Yogası ile Göz Altı Torbalarınızdan Kurtulabilirsiniz

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Göz altı torbaları, gözleri destekleyen yağ bezlerinin, çeşitli sebeplerle aşağı doğru sarkıp şişkinlik yaratmasıyla oluşur. En önemli nedeni yaşlılıktır; cilt zamanla esnekliğini kaybeder ve göz çevresindeki kaslar zayıflamaya başlar. Yaşlılığa ek olarak uykusuzluk, stres, genetik faktörler, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, uzun saatler televizyon seyretmek, hormonal değişiklikler, alerjiler, sigara kullanımı vb. durumlar da göz altı torbalarının oluşumuna zemin hazırlar. Günümüzde göz altı torbalarından kurtulmak için çeşitli tıbbi ve kozmetik yöntemler geliştirilmiştir. Fakat bu uygulamaların pek çok zararı ve yan etkisi vardır; kimisi ise yüksek maliyetine rağmen hiçbir etki göstermemektedir.

30 yılı aşkın süredir yoga ile uğraşan ve yüz yogası alanında dünyaca ün salan Fumiko Takatsu, gözaltı torbalarından doğal yöntemlerle kurtulabileceğimizi söylüyor. Üstelik önerdiği yöntemler kırışıklıklara da iyi geliyor!

Fumiko Takatsu ölümcül bir araba kazasından canlı olarak kurtulmuş. Kazanın ardından ciddi şekilde yaralanmış ve yüzünde bir asimetriklik oluşmuş. Yüzünü düzeltebilmek için kozmetiklere başvurmuş ama sonuç alamamış. Bir gün ayna karşısında kendisine bakarken yüz egzersizleri denemeye başlamış; böylelikle yüz yogasını keşfetmiş. Şu anda 45 yaşında ve kusursuz bir yüzü var.

 

Göz Altı Torbaları İçin Yüz Yogası Hareketi

Baştan uyaralım, yaparken biraz komik görüneceksiniz! Hazırsanız başlıyoruz:

göz altı torbaları 1
Fumiko Takatsu

Uygulama: Öncelikle düz durun ve rahat nefes alın.

 

Ağzınızı yukarıdaki O pozisyonuna getirin. Bunu yaparken alnınızın kırışmamasına dikkat edin, yanaklarınız gerilmiş olsun. Elinizle alnınızı tutarak destek sağlayabilirsiniz.

 

göz altı torbaları 3

Ağız hareketini hiç bozmadan gözlerinizle yukarı bakın.

 

göz altı torbaları 4

Yukarıya bakarken 5 saniye boyunca gözünüzü kırpmaya çalışır gibi göz altlarınızı 5 kere sıkın. Göz altı kaslarınızın çalıştığınızı siz de hissedeceksiniz. Bu hareketi 2 kez tekrarlayın. Yapılışını izlemek için tıklayın.

 

Göz Altı Torbaları İçin Buz Masajı

Bir başka yöntem ise buz masajı. Bu yöntem gözaltı torbalarınız için oldukça hızlı bir çözüm sağlıyor. İhtiyacınız olan tek şey bir buz küpü ve bir havlu! Havlu, yere su damlamasını engellemek ve yüzünüzü ara ara kurulamak için gerekiyor.

göz altı torbaları buz

 

Uygulama: Buz küpünü burun ile gözün birleştiği noktadan başlayarak göz altı çevresinde içten dışa doğru bir kaç tur gezdirin. Eğer buzu tüm yüzünüze uygulamak isterseniz burun, yanak, çene ve ağız çevresinde de gezdirebilirsiniz. Yapılışını izlemek için tıklayın.

 

Özellikle sabah saatleri yüz yogası yapmak için çok uygun. Cildiniz gün boyu canlı kalacak ve kendinizi harika hissedeceksiniz! Dilerseniz gün içinde aklınıza geldikçe de uygulayabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz

 

Şunlara da bir göz atın:

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Egzersizi Nasıl Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirirsiniz?

Bir yanıt yazın