zayıf ve yağlı olmak sağlığa şişman olmaktan daha çok zarar veriyor

Zayıf ve Yağlı Olmak Zihinsel Beceriler Açısından Şişman Olmaya Göre Daha Sağlıksız

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Zayıf ama yağlı mısınız? Zayıf görünen bazı kişilerin düşük kas kütlesi ve yüksek yağ oranı olabiliyor; belki siz de onlardan birisinizdir. Eğer hayatınız boyunca zayıf olduysanız ve hiç egzersiz yapmadıysanız yağlı bir zayıf olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Obezitenin sağlımız için kötü olduğunu pek çok yerden duyuyoruz ama zayıf ve yağlı olmak da bunun iyi bir alternatifi değil.

Peki Neden?

Zayıf ve yağlı olmak, çok az kas kütlesine ve gereğinden fazla yağa sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu iki durumun da sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır. İkisinin birlikte olması ise, özellikle beynin zihinsel becerileri açısından tam bir felakettir.

Florida Atlantic Üniversitesi 353 kişiyi inceleyerek bu konuda bir araştırma yaptı. Zayıf ama yağlı kişilerin, sadece obezitesi veya sarkopenisi (düşük kas kütlesi) olan kişilere göre, bilişsel testlerde daha kötü performans gösterdiklerini tespit etti. Yani zayıf ve yağlı olmak daha kötü bir bellek, daha düşük bir bilişsel hız ve daha yavaş bir akıl yürütme demek!

Ne Yapmalısınız?

Eğer zayıf ve yağlı olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, derhal kas kütlenizi arttırmak ve yağ kütlenizi azaltmak için harekete geçmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz, cevabı kolay: direnç egzersizleri! Direnç egzersizleri hem kas kütlesi kaybını engelleyecek, hem de vücut yağınızı azaltacaktır.

Direnç egzersizi, kasların dış dirence karşı koyduğu herhangi bir egzersiz türüdür. Yani, ağırlık kaldırma, spor salonundaki makinelerle çalışma, şınav çekme ve squat gibi pek çok egzersiz buna dahildir.

Egzersize ek olarak beslenme şeklinizi de mutlaka değiştirmelisiniz. Her akşam kurabiye ve kek yiyerek vücut yağlarınızı kaybetmeniz imkansız. Sağlıklı proteinlere, sebzelere, meyvelere ve tam tahıllara yönelin. Kas kütlesi oluşturmak istiyorsanız, kaslarınızın yapı taşları olan amino asitleri alabilmek adına, protein tüketmeniz özellikle önemlidir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Biberiye Koklamak Hafızayı Geliştiriyor!

Hafızanızı Geliştirmeye Yardımcı Olacak 7 Teknik

Beyin Gücünüzü Artıracak 9 Besin

Halsizlik ve Unutkanlık B12 Vitamini Eksikliği Habercisi Olabilir

Bir yanıt yazın