beyin gücünüzü arttıracak 9 besin

Beyin Gücünüzü Artıracak 9 Besin

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bazı besinler beynin gelişimine ve güçlenmesine katkıda bulunur. Eğer beyin gücünüzü artırmak istiyorsanız şu 9 besini bol bol tüketin.

 

1. Zerdeçal

Zerdeçal, curcumin adı verilen anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye sahip bir baharat içeriyor. Araştırmalar curcuminin Alzheimer hastalarında beyni tahrip edici beta amiloid birikiminin engellenmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Ayrıca curcuminin hafızayı güçlendiriyor ve yeni beyin hücrelerinin üretimini uyarıyor.

 

2. Kereviz

Kereviz, beyninizdeki iltihaplanmayı azaltabilen bir bileşik olan luteolin kaynağıdır. Luteolin ayrıca farelerde yaşa bağlı hafıza kaybının azalması ile de ilişkili bulunmuştur. Kerevize ek olarak biber ve havuç da luteolin için iyi kaynaklardır.

 

3. Brokoli ve Karnabahar

Brokoli ve karnabahar, beyin gelişiminde önemli bir rolü oynayan kolin kaynağıdır. Kolin yaşla ilişkili hafıza kaybını ve beynin toksinlere karşı dayanıksızlığını da azaltır. Yumurta ve et de kolin açısından iyi besin kaynaklarıdır.

 

4. Ceviz

Ceviz, bitkisel omega-3, doğal fitosteroller ve antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Ayrıca yaşlı farelerde beyin yaşlanmasını tersine çevirdiği gösterilmiştir. Özellikle omega-3’teki DHA, beynin işlevini artırmakta ve iyileşmesini desteklemektedir.

 

5. Yengeç

Bir porsiyon yengeç, günlük dopamin, adrenalin, noradrenalin ve fenilalanin ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca Parkinson hastalığıyla savaşmanıza yardımcı olur. Yengeç B12 vitamini için de mükemmel bir kaynaktır.

 

6. Nohut

Nohut, yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra en çok magnezyum içeren besinlerden biridir. Magnezyum sitrat beyin hücresi reseptörlerinin iletim hızını arttırırken, kan damarlarını rahatlatır ve beyne daha fazla kan ulaşmasını sağlar.

 

7. Kırmızı Et

Sığır eti gibi kırmızı etler, sağlıklı bir beyin için hayati önem taşıyan B12 vitaminini içerirler. B12 eksikliği bilişsel bozulmalara neden olur; ayrıca beyin hacminin küçülmesine de yol açabilmektedir.

 

8. Yaban Mersini

Yaban mersini, içerisindeki antioksidanlar ve diğer fitokimyasallar sayesinde öğrenme, düşünme ve hafızayı geliştirir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında yaban mersini, daha az fruktoz içerdiği için daha sağlıklıdır.

 

9. Sağlıklı Yağlar

Vücudunuz ve beyniniz ideal şekilde çalışabilmek için sağlıklı yağlara ihtiyaç duyar. Çiğ sütten yapılmış organik tereyağı, doğal sızma zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, serbest gezen yumurta, deniz somonu, avokado, fındık ve benzeri kuruyemişler sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Aşırı Düşünmeyi Bırakmanın 7 Etkili Yolu

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Balık Yağının Ruh Sağlığına Faydaları

Bir cevap yazın