5 soru doğru ilişki

Doğru Bir İlişkide Olup Olmadığınızı Anlamak İçin 5 Soru

AŞK & İLİŞKİLER

Sevgiliniz var ama onunla evlenmek konusunda kararsız mısınız? Eğer öyleyse şanslı gününüzdesiniz. Çünkü çift terapisti Dr. Jonice Webb size, doğru bir ilişkide olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak 5 soru hazırlamış. 

 

İlişkide Önemli Olan Nedir?

“Annesiyle konuşma tarzından hoşlanmıyorum.”, “Evi çok pis!”, “Çok dedikodu yapıyor.”, “Çok içki içiyor.”, “Çabuk sinirleniyor.”: bu tarz cümleler, sevdiği kişinin evlenmeye uygun olup olmadığını değerlendiren 20-30 yaşlarındaki pek çok kişi tarafından dile getirilir. Çift terapisti Jonice Webb, bu cümleleri yıllardır duyuyor. Ama aslında bu problemlerin kendisi, çiftlerin problem üzerinde birlikte çalışabilme becerisi kadar önemi değil. Çünkü birisiyle yaşam boyu eş olmak, birlikte pek çok probleme göğüs germeniz gerektiği anlamına gelir.

Klinik Psikolog John Gottman, çiftlerin ne zaman boşanacaklarını ön görmeyi amaçlayan 2002 uzun dönemli çalışmaya bakarak aşağılamanın, ilişki becerisi eksikliği durumunda sık görülen bir davranış olduğunu söylüyor. Ona göre birbirini aşağılama, küçük görme bir çiftin boşanacağını gösteren en iyi ve en güçlü belirti.

Bütün bunlardan yola çıkarak Jonice Webb, ilişkilerdeki iletişim kalitesine odaklanan 5 soru hazırladı.

 

İlişkinizin sağlıklı ve sağlam olup olmadığını değerlendirmek için, aşağıdaki 5 soruya cevap verin:

1.Zor bir problemle ilgili düzgün bir şekilde konuşabilmek için, her ikiniz de bir yandan birbirinize ilginizi sürdürürken; bir yandan öfkenizi yönetebiliyor musunuz?

2.Birbirinizin kaygılarını dinleyebiliyor ve savunmacılığınızı kontrol altında tutabiliyor musunuz?

3.İkiniz de zorluklarla yüzleşmeye hazır ve ilişkiyi sürdürebilmek için kendinizi değiştirmeye gönüllü müsünüz?

4.Kızgın olduğunuzda ya da ilişkinizde bir şeylerin gelişmesine ihtiyaç duyduğunuzda, bunu birbirinize söyleyebiliyor musunuz?

5.Eğer yukarıdaki bütün soruların cevabı “hayır” ise, bunları öğrenme beceriniz var mı ve öğrenmeyi istiyor musunuz?

Eğer yukarıdaki sorulara biraz bile olsa güvenle evet diyemiyorsanız, o halde bu kişiyle yaşam boyu bağlılık oluşturmaya hazır değilsiniz demektir. İlişkinize biraz daha zaman verin ve ilişkinizi geliştirmeye çalışın. Gerekirse çift terapisti ile de görüşebilirsiniz.

Eğer evliyseniz ve cevaplarınız “hayır” ise, tabii ki bu evliliğinizin derhal bitmesi gerektiği anlamına gelmiyor. İkiniz de gerekli duygusal becerileri öğrenmeye gönüllü olduğunuz sürece, evliliğiniz  güzel bir hale gelme şansı taşıyor.

Herkesin sinir bozucu alışkanlıkları, hataları ve eksiklikleri vardır. Her ilişkinin bazı sorunları vardır. Bazı insanların, sağlam ve uzun soluklu bir ilişki kurabilmesini sağlayacak, kişiler arası karmaşık duygusal becerileri öğrenme şansı olmamış olabilir. Bu onları daha az sevilebilir yapmıyor. Fakat bu becerileri öğrenmek istemek çok önemli.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

5 Sevgi Dili – Partnerinizle Aynı Dili Mi Konuşuyorsunuz?

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin 9 Öneri

 

Bir cevap yazın