Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Yiyecek

Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak 5 Yiyecek

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Yaşam tarzı ya da sağlığı ne durumda olursa olsun, her insan zaman zaman uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Neyse ki bu sorunun çözümü var. Ananas, vişne, yulaf ezmesi, kaju fıstığı ve papatya çayı tüketmek uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

İyi bir uyku düzeniniz olsun istiyorsanız, uykusuzluğa neden olduğu kanıtlanmış şekerli ve kafeinli içeceklerden vazgeçmelisiniz. Çalışmalar, gece 5 ya da daha az saat uyuyan kişilerin, daha uzun süre uyuyan kişilere göre şekerle tatlandırılmış kafeinli içecekleri daha fazla tükettiğini ortaya koyuyor.

Şekerli içecek tüketimi, tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıklar için bir risk faktörü olduğu gibi, uyku yoksunluğu da kişiyi daha çok yeme ve kafeinli içecek tüketme döngüsüne sürükler. Uyku hijyeninizi geliştirmek ve daha fazla uyumak, doğru beslenmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

İyi bir uyku için uygulanabilecek diğer yöntemler; yatmadan önce en az iki saat boyunca tüm elektronik aletlerin kapatılması, uyunacak odanın tamamen karanlık olması ve oda sıcaklığının düşürülmesidir. Ayrıca yatmadan önce yemek yenilmemeli; özellikle de tahıllardan ve şekerden uzak durulmalıdır.

Uykusuz bir gece geçirmek, ertesi gün yorgun ve huzursuz hissetmenize sebep olur ama sağlığınıza zarar vermez. Bir kaç uykusuz geceden sonra, zihinsel etkiler daha ciddi hale gelir. Beyniniz sislenir, konsantrasyon ve karar verme zorluğu yaşayabilirsiniz. Evde, işte ve yolda yaralanma ve kaza riskiniz artar. Uykusuzluk uzun bir süre devam ederse genel sağlığınız olumsuz etkilenir; obezite, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi ciddi tıbbi durumlara yatkın hale gelirsiniz. Bu nedenle, kronik uykusuzluk durumunda çözüm aramak önemlidir.

 

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Kadınlar Neden Uykuya Daha Çok İhtiyaç Duyuyor?

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Bir yanıt yazın