Kirlenmek İyidir: Çocukların Pislenmeye İhtiyacı Var!

Kirlenmek İyidir: Çocukların Kirlenmeye İhtiyacı Var!

ÇOCUK GELİŞİMİ

Çocukların gelişmekte olan bağışıklık sistemleri için mikropların ne denli önemi olduğunu anlatan yeni bir kitabın yazarı Jack Gilbert, çevreyi aşırı sterilize etmenin ve çocukları her türlü kirden uzak tutmanın doğru olmadığını söylüyor; el temizliğinde dezenfektanlar yerine ılık su ve sabun kullanmanın daha iyi olduğunu belirtiyor. Ekosistem mikrobiyotası üzerine çalışan bir bilim adamı olan Gilbert, çocukların hayvanlarla oynamak, kirlenmek ve renkli sebzeler yemek için daha fazla cesaretlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Jack Gilbert, Rob Knight ile birlikte yazdığı “Kirlenmek İyidir” isimli kitapta beslenme konusuna da değiniyor. Çocuklara lif, renkli sebzeler, fermente gıdalar açısından zengin bir diyet sunulmasını tavsiye ediyor ve şeker alımının azaltılması gerektiğini söylüyor.

Gilbert’in önerilerini araştırmalar da desteklemektedir. Avusturya, Finlandiya, Fransa, Almanya ve İsviçre’deki kırsal bölgelerde yaklaşık 1.000 çocuk ile yapılan bir araştırma, çiğ süt içen çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu ve ateşli hastalık riskinin, diğer çocuklardan yüzde 30 daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca çiğ süt içen çocuklarda astım gelişme olasılığı yüzde 41, saman nezlesi gelişme olasılığı ise yüzde 50 daha düşük çıkmıştır.

Doğada vakit geçirmek sağlık için iyi olan bazı bakterilere maruz kalmanın yolunu açmaktadır. Hatta belki de çocuklar arasında astım, alerji ve diğer otoimmün hastalıkların bu kadar artma sebebi kirsiz bir çocukluk geçirmeleri ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştirilmek için gerekli mikroorganizmalardan uzak kalmaları olabilir.

Açık havada vakit geçirmek aynı zamanda duygudurum ve duygusal istikrar için de iyidir. Bahçecilik yapmak, toprakta çıplak ayakla yürümek gibi doğa ile iç içe olmayı gerektiren aktiviteler, sizin ve çocuğunuzun sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilecek seçeneklerdir. Şimdi ayakkabılarınızı çıkarın ve çim, kum, çamur demeden çıplak ayakla yürümeye biraz vakit ayırın; çocuklarınızı da bunu yapmaya teşvik edin!

 

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Çocukta Dikkat Edilmesi Gereken 6 Davranış Problemi

Tek Çocuk Olmak Beyni Nasıl Etkiliyor?

Çocuklar Evcil Hayvanlarını Kardeşlerinden Çok Seviyor!

Bir yanıt yazın