doğum kontrol hapı ruh hali

Doğum Kontrol Hapı Ruh Halinizi Etkileyebilir

RUH SAĞLIĞI

Son zamanlarda modunuzun biraz düşük olma nedeni, doğum kontrol hapı kullanmaya başlamanız olabilir. 1 milyon Danimarkalı kadın üzerinde yapılan bir araştırma, doğum kontrol hapları ve gebelik önleyici bazı hormon araçlarının depresyon ile ilişkili olduğunu gösterdi. Doğum kontrol hapları ve depresyon arasındaki bu ilişki özellikle ergenlik çağındaki kadınlarda daha güçlü.

Araştırma Kopenhag Üniversite’sinde 2000-2013 yılları arası 15-34 yaş arası 1 milyon kadın ile yapıldı. Katılımcıların sosyal güvenlik numaraları ile, psikiyatri kayıtları ve reçete veri tabanındaki bilgilere ulaşıldı. Ardından katılımcıların doğum kontrol hapı kullanımı, depresyon teşhisi ve reçeteli antidepresan kullanımı bilgileri analiz edildi.

Araştırmacılar 15 yaşından önce depresyon teşhisi almış kadınların, önceden antidepresan kullanmış olanların veya araştırmadan önce depresyon veya benzeri ciddi psikiyatrik hastalık geçirmiş olanların verilerini analize dahil etmediler. Benzer şekilde araştırmadan önce kanser hastalığı olanların, ven trombozu yaşayanların ve kısırlık tedavisi görenlerin verileri de, bu sorunlar doğum kontrol hapı kullanımını engellediği için, analize dahil edilmedi. Hamile kalanlar ise hamilelik ve doğumdan sonraki 6 ay doğum sonrası depresyon riskin nedeniyle araştırmaya dahil edilmedi. Bu çalışma, bugüne kadar doğum kontrol hapı ile duygudurum arasındaki ilişkiyi araştıran en kapsamlı çalışma.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında antidepresan kullanımı ve depresyon teşhisi alma oranı; doğum kontrol hapı kullanmayan kadınların verileriyle karşılaştırıldı. Doğum kontrol hapı kullananlarda depresyon sıklığının yaşa ve doğum kontrol hapının türüne göre değiştiği belirlendi. Östrojen ve progesteron hormonunun sentetik hali olan progestin karışımından oluşan doğum kontrol hapları kullananlarda, ilk kez antidepresan kullanma riski 1.23 daha yüksek. Sadece progestin içeren haplarda ise, antidepresan kullanmaya başlama oranı hiç kullanmayanlara oranla 1.34 oranında daha yüksek. 15-19 yaş arası ergenlere bakıldığında; östrojen ve progestin karışımı doğum kontrol hapı kullananların, doğum kontrol hapı kullanmayanlara oranla depresyon riski 1.8 oranında daha yüksek; sadece progestin içeren hap kullanan ergenlerin ise hiç kullanmayanlara oranla, depresyon riski 2 kattan daha yüksek.

Tabii ki bu sonuçlar doğum kontrol haplarının ve gebelik önleyici diğer hormon araçlarının kesinlikle depresyona neden olacağı anlamına geliyor. Ama hormon ilaçlarının, özellikle beyin gelişimi tamamlamamış genç bireyler üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerine dikkat çekiyor ve progestine karşı uyarıyor.

Türkiye’de de doğum kontrol hapı pek çok kadın tarafından kullanılıyor. Ayrıca adet düzensizliği yaşayan ergenlerde de bu ilaçların kullanımı oldukça yaygın. Bu nedenle ilk defa doğum kontrol ya da benzer gebelik önleyici hormonal araç kullanacak kadınlar, potansiyel riskleri bilmeli ve bu ilaçları kullanan ergenler depresyon açısından takip edilmelidir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir yanıt yazın