daha az yiyip daha çok doymak

Daha Az Yiyip Daha Çok Doymak İçin 5 Yol

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Farkındalığınızı ve 5 duyunuzu kullanarak, hem yediğiniz yemeğin lezzetini daha çok almaya hem de daha az yiyip daha çok doymaya ne dersiniz? Bu yemek yeme teknikleri diyet yapanların da çok işine yarayacak. O halde daha az yiyip daha çok doymak için önerdiğimiz 5 tekniğe bir göz atın.

1. Sesli Çiğneyin

Yapılan bir araştırma sesli yemek yiyenlerin daha az yemek yediğini ortaya koydu. Araştırmada katılımcılara sessiz, normal ve sesli olarak, verilen kurabiyeleri yemeleri söylendi. Araştırmanın sonunda sesli yiyenlerin daha az kurabiye tükettikleri görüldü. Her ne kadar sosyal kuralları biraz görmezden gelmeyi gerektirse de daha az yiyip daha çok doymak için çiğneme etkisinden yararlanabilirsiniz.

2. Gözünüzü kapatın

Yemekten ısırık almadan önce gözünüzü kapatıp diğer duyularınıza odaklanın. Duyulardan birini kapatmak diğer duyuları daha çok hissetmeye yol açtığı için, kapalı göz etkisi daha az yemenizi sağlayacaktır. Yapılan bir araştırma karanlıkta yemek yiyen katılımcıların diğer katılımcılara göre daha az yemek yediğini desteklemektedir.

3. Koklayın

Yiyeceği tekrar tekrar koklamak o yiyecekten sıkılmanızı sağlayabilir. Eğer çikolata ya da ekmek bağımlılığınız varsa, bu yiyecekleri yemek yerine tekrar tekrar koklayarak hevesinizi almayı deneyebilirsiniz.

4. Dokunun

İsviçre’de yapılmış bir araştırmada, bazı katılımcılara her parçası paketlenmiş çikolata, diğerlerine ise paketsiz çikolata verilmiştir. Her parça için paketi açmak zorunda kalan katılımcıların, diğerlerinden %30 daha az çikolata yediği görülmüştür. Paket açma davranışının kişiyi yavaşlatması ve her yeni çikolatayı yemek için yeni bir efor sarf etmek gerekmesi; çikolata yeme kararının tekrar tekrar gözden geçirilmesine neden olduğu için bu sonuç ortaya çıkmış olabilir. Parça parça paketlenmiş ürünleri tercih etmek, belki sizin de daha az besin tüketmenize yardımcı olabilir.

5. Daha az yiyip daha çok doymak için yemeğin tadını alın

Yemeğin tadına odaklanmak, yemeği daha lezzeti hale getirir. Ayrıca bir kaç ısırıktan sonra yemeğin tadına alışacağınız için tuz ve şeker gibi zararlı eklemeler yapmanıza da gerek kalmayacaktır.

Televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yemek, doyduğunuzu fark etmenizi engelleyeceği için farkında olmadan daha çok yemenize neden olur. Dikkat dağıtıcılar yerine yemeğin tadına odaklananların daha az yediği, yapılan pek çok araştırmada ortaya koyulmuştur.

 

Şuna da bir göz atın:

Karın Bölgesi Yağı Yakan İçecek Tarifi

 

 

Bir yanıt yazın