Deodorantlardaki alüminyum tuzu kansere yol açabilir

Deodorantlardaki Alüminyum Tuzu Kansere Yol Açabilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

İsviçre, alüminyum tuzu içeren deodorantları yasaklayan ilk ülke olmayı planlıyor. Bu kararın alınmasında, alüminyum tuzlarının meme kanseri başlangıcında rol oynayabileceğini gösteren 2016 yılında yapılmış bir çalışma etkili oldu.

Alüminyum tuzu, piyasada terlemeyi önleyen ve vücut kokusunu gidermeye yardımcı olan deodorantların üretiminde kullanılan bir maddedir. Bu toksik madde, ter içinde çözülüp ter bezini bloke ederek çalışır ve böylelikle ciltteki nem miktarını azaltır. Ama bu kimyasal aynı zamanda, göğüs dokusunda kitle oluşumunu da teşvik etmektedir ve maalesef pek çok terleme önleyici deodorantta bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü göğüs kanserinin, dünya çapında kadınlarda görülen en yaygın kanser türü olmaya devam ettiğini belirtmektedir.

Deodorant-Meme Kanseri Çalışmasının Ayrıntıları

2016 yılında yapılan çalışmada Cenevre Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, çeşitli toksik kimyasalların fareler üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırma ekibi, alüminyum tuzu kimyasalına uzun süre maruz kalmanın, hayvanların göğüs dokusunda tümör gelişimi ile ilişkili olduğunu tespit etti. Araştırma ekibi, özellikle kadınların, alüminyum tuzları içeren ürünlerden kaçınmaları gerektiği belirtti. Yapılan çalışma sonunda ekip, alüminyum tuzlarına ek olarak asbest kimyasalının da yasaklanması istedi. Asbest, sanayi sektöründe yaygın olarak kullanılan bir kimyasal türüdür.

Bazı uzmanlar bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve söz konusu bulguların kadınlar arasında deodorant ve terleme önleyicilerin kullanımını etkilememesi gerektiğini belirtirken; bir kısım uzman alüminyum tuzu içermeyen deodorantlara yönelinmesinin daha doğru olacağı konusunda kararlılık gösteriyor. Seçim size kalmış.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Rujunuzda Hangi Kimyasallar Olduğunu Biliyor Musunuz?

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Makyaj Malzemeleri Kansere Neden Olur Mu?

Hindistan Cevizi Yağı Diş Çürüklerine Karşı Diş Macunundan Daha Etkili

Bir yanıt yazın