hindistan cevizi yağı diş

Hindistan Cevizi Yağı Diş Çürüklerine Karşı Diş Macunundan Daha Etkili

SAĞLIK TAVSİYELERİ

İrlanda’da yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının ağızdaki zararı bakterileri yok ettiğini ortaya koydu. Aslında araştırmanın amacı hindistan cevizine enzimler ve çeşitli yağlar ekleyerek bunların sindirim sırasında nasıl işlendiğini incelemekti. Ama incelemenin ardından araştırma ekibi, yağların çeşitli bakteriler üzerindeki etkisine de baktı. Hindistan cevizi yağının antibakteriyel bir etki yarattığı görüldü. Buna ek olarak, hindistan cevizi yağı yutulduğunda hiçbir yan etki oluşturmadan vücuttaki çoklu bakterilerle de savaşmaktaydı. Dolayısıyla hindistan cevizi yağını, mikrobik enfeksiyonlarla savaşmak için yeni bir yol olarak kullanmak da mümkün.

Diş Macunundan Daha Etkili

İlginç olan, hindistan cevizi yağının zararlı bakterilerle mücadele ettiği ve diş çürümesini önlediği kanıtlanmışken, milyonlarca kişinin kullandığı florürlü suların diş çürümesine karşı kanıtlanmış bir etkisi olmamasıdır. Hatta son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, florürün aslında dişe zarar verdiğini bile göstermiştir. Kaldı ki florürün yutulması, uzun vadede bazı ciddi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.

ThePeoplesChemist.com’un kurucusu ve kimyageri Shane Ellison, florür bileşiklerinin vücudumuzdaki yapısal bütünlüğe saldırdığını belirtiyor. Ellison’a göre, iskelet sistemimizi kaslara bağlayan bir ağ olan kollajen, florür ile birleştiğinde parçalanıyor ve bu durum eklem sertliği, bağ hasarı ve kemik arıları gibi sorunlara yol açıyor. Bunlara ek olarak florür, diş kararmasına da yol açabiliyor.

Öte yandan hindistan cevizi yağı, hem dişlerimizi bakteri çürümesine karşı korumaya yardımcı oluyor; hem de yutulduğunda sindirim, metabolizma, kalp sağlığı ve bağışıklığa iyi geliyor. Hindistan cevizi yağı, tükürük ile karışınca da enzimatik aktivite yoluyla ağız sağlığını güçlendiriyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Dişleri Beyazlatmak İçin 5 Doğal Yol

Cilt ve Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağı Kullanabilirsiniz

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Bir yanıt yazın