geleceğin süper besini kefir

Geleceğin Süper Besini Kefir Olacak

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Yoğurdun biraz ekşi ve sıvı versiyonu olan kefir, gittikçe ün kazanıyor ve artık geleceğin süper besini olarak görülmeye başlandı. Peki ya kefirde bu kadar harika olan şey ne? Yeni başlayanlar için anlatmak gerekirse kefir; sindirim sistemine, kalp sağlığına, nörolojik fonksiyonlara, ruh hali dengelenmesine, kemik sağlığına, kalp sağlığına ve bağışıklık sistemine iyi geliyor. Yani neredeyse her şeye  iyi geliyor! Ayrıca son zamanlarda sık sık bahsedilen ve 2 kiloluk yeni organımız olarak tanımlanan “bağırsak florasını” düzenlemek için de, kefir harika bir yöntem.

Özü itibariyle kefir, fermente edilmiş süttür. Kökeni Kafkas dağında yaşayan topluluklara dayanır. Bağışıklık sisteminizi yükseltecek faydalı probiyotikler içerir ve bu probiyotikler bağırsaktaki mikrobiyomları besler. Bağırsak florasının düzelmesi ile birlikte, vücudunuzdaki diğer sistemler de sağlıklı çalışmaya başlar.  

Kefir fermente bir gıda olduğu için laktoz duyarlılığı olanlar da rahatça tüketebilir. Yoğurt, turşu gibi diğer fermente gıdalar gibi kefir de K2, B vitaminlerini içerir ve bağırsaktaki bakteri çeşitliliği için olağanüstü bir kaynaktır. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri uzun sürelidir. 

Kefir yoğurt için harika bir alternatiftir. İsterseniz ana yemeğin yanında, isterseniz ara öğünlerde, hatta dilerseniz tatlı ile birlikte bile tüketilebilirsiniz. Sindirime yardımcı olan bakteriler (laktobasiller) içeren kefir, muhtemelen satın aldığınız her türlü probiyotik takviyeden açık ara daha fazla bakteri bulundurmaktadır.

Eğer fermente gıdaları normalde çok fazla tüketmiyorsanız ve bu gıdaları içeren bir sağlık programına başlamaya karar verdiyseniz; fermente besinleri vücudunuza aşama aşama tanıtmayı unutmayın. Önce ufak porsiyonlarla başlayın, daha sonra porsiyonların miktarını arttırın. Bu sayede ince bağırsağınızın fermente besinlere alışması kolaylaşacaktır.

Kefiri marketlerden satın almak yerine evde köy sütü kullanarak kendiniz yapmanız en sağlıklısıdır. Ev yapımı kefir tarifi için tıklayabilirsiniz. Eğer kefiri sade olarak değil de, meyvelerle daha lezzetli bir hale getirerek tüketmek istiyorsanız taze meyveli kefir tarifimizi de bir deneyin.

 

Kaynak: link

 

Şunlara bir göz atın:

Ev Yapımı Kefir Tarifi

Taze Meyveli Kefir Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi

Bir yanıt yazın