pozitif düşünmek

Pozitif Düşünmek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Pozitif düşünmek ve pozitif davranışlar sergilemek, kronik hastalıkları azaltarak stresten arınmanızı sağlıyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Ayrıca mutluluk, iyimserlik, yaşam tatmini ve diğer olumlu psikolojik davranışların, kalp hastalığı riskini düşürdüğü de bilimsel olarak kanıtlandı. Hatta mutlu olmak genlerinizi bile değiştiriyor! Derin bir mutluluk ve iyilik hali içindeki insanların daha düşük düzey inflamatuvar gen ifadesine ve daha güçlü antiviral ve antikor tepkilere sahip olduğu bulundu.

Kısacası mutlu hissetmek sadece ruh sağlığınızla ilgili bir konu değil. Mutluluktan daha önemli bir şey yok! Eğer günlük yaşamın koşturmacasına kendinizi çok kaptırıp, nasıl daha mutlu olabileceğinizi araştırmayı bırakırsanız yaşamı kaçırırsınız. Hem mutlu olmak o kadar da zor bir şey değil; herkesin yapabileceği bir şey. Sadece diğer güzel amaçlar gibi, mutluluk için de biraz çaba göstermeniz gerekiyor. Mutlu olmayı istemek, mutlu olmanız için atmanız gereken ilk adımlardan biri.

Eğer mutluluk durumunu nasıl uzun vadeli olarak sürdürebileceğinizi merak ediyorsanız, bu konuda yapılmış araştırmalara biraz kulak verin. 5000 kişi ile yapılan bir çalışmaya göre kendini kabullenme, stabil bir mutluluk duygusu oluşturan en önemli faktörlerden biri. Bu çalışmada katılımcılardan, kendilerine bilimsel olarak mutlulukla ilişkili olduğu bulunmuş 10 özellik üzerinden 1 ile 10 arasında puan vermeleri istenmiş ve kabullenmenin, bu özellikler arasından yaşam tatmini ile en fazla ilişki gösteren özellik olduğu bulunmuştur. Kendini kabullenmeye ek olarak aşağıdaki davranışları da hayatınıza sokmayı unutmayın:

  • Verin: başkaları için bir şeyler yapın
  • İlişki kurun: diğer insanlarla iletişim kurun
  • Egzersiz yapın: vücudunuza iyi bakın
  • Minnettar olun: etrafınızdaki dünyayı fark edin
  • Deneyin: yeni şeyler öğrenmeye devam edin
  • Yönünüzü bulun: hevesle beklediğiniz amaçlarınız olsun
  • Dayanıklı olun: iyileşmenin yollarını arayın
  • Duygu: pozitif bir yaklaşım takının
  • Kabul: Kim olduğunuzla ilgili rahat olun
  • Anlam: Büyük bir şeyin bir parçası olun

 

Tabi davranışlara ek olarak nasıl beslendiğiniz de mutluluk düzeyinizde rol oynuyor. B12 ve D vitamini eksikliği, insülin duyarlılığı, ağır metal toksisitesi gibi durumlar modunuzun düşmesine ya da dengesizleşmesine neden olarak kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Hayatınızdan Negatif Enerjiyi Atmanın 6 Yolu

Sahip Olunan Bazı Kişilik Özellikleri Ömrü Uzatıyor

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir yanıt yazın